Wirtualna podróż do skarbów Zatoki Gdańskiej

Narodowe Muzeum Morskie uruchomio stronę Wirtualny Skansen Wraków, jest to pierwsza w Polsce strona umożliwiająca obejrzenie stanowisk archeologicznych wraków statków na dnie Zatoki Gdańskiej za pomocą urządzeń mobilnych oraz komputerów stacjonarnych. 

Wirtualny Skansen Wraków to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Głównym założeniem i celem projektu jest wykonanie fotogrametrycznej, trójwymiarowej dokumentacji wraków drewnianych jednostek z Zatoki Gdańskiej, mówiąc prościej -  interaktywnej wycieczki po wrakach znajdujących się na dnie morskim. Przygotowania do uruchomienia projektu trwały ponad rok. Przez ten czas wykonano ponad 60 tys. zdjęć obiektów podwodnych, co umożliwiło przedstawienie ich w formie trójwymiarowej. Efektem pracy jest wirtualny skansen, czyli miejsce w Internecie, gdzie można "zwiedzić" najważniejsze wraki, spoczywające na dnie Zatoki Gdańskiej.

Prezentowane modele wraków są wiernym odwzorowaniem rzeczywistego wyglądu tych obiektów - tak jak widzą je archeologowie podwodni podczas swojej pracy. Do końca roku Narodowe Muzeum Morskie planuje umieścić w "Wirtualnym Skansenie" 13 wraków z Zatoki Gdańskiej, a w następnych latach systematycznie wzbogacać stronę o kolejne stanowiska archeologiczne. Modele obiektów podwodnych zamieszczonych w Wirtualnym Skansenie Wraków można oglądać w smartfonach przy użyciu urządzeń do wirtualnej rzeczywistości typu Google Cardboard lub Oculus DK1 i DK2. Potęguje to dodatkowo uczucie trójwymiarowości i przestrzenności prezentowanych stanowisk podwodnych. Muzeum planuje wdrożenie specjalnej stacjonarnej wersji Wirtualnego Skansenu Wraków na najnowszą wersję Oculus i inne gogle Virtual Reality. Pozwoli to na wirtualne "pełne zanurzenie" w wodach Zatoki Gdańskiej osób oglądających wraki i poruszanie się po stronie skansenu wraków będąc cały czas w wirtualnym podwodnym świecie.

Wirtualny Skansen Wraków

"Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: