Pruszczański młyn - robią to od 100 lat!

Pruszcz Gdański ma kolejny obiekt wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Pomorskiego. Jest nim kultowy młyn, który w latach XX 20 – wieku zastąpił obiekt  działający tu od średniowiecza i który do dziś miele mąkę w niezmienionej formie, na tych samych maszynach

Młyn przy ulicy Wojska Polskiego 42 wzniesiony został z inicjatywy niejakiego Friedricha Weigla, po którym pozostały nam coraz gorzej widoczne resztki szyldu na ścianie budynku. Budynek był kilkukrotnie przebudowywany, jednak zachowała się jego bryła, układ wnętrz oraz niektóre elementy wyposażenia. Wewnątrz pracują 4 pary mlewników dwustronnych. Mlewniki zbudowano w latach 20. ubiegłego wieku. Niewiele młodsze jest pozostałe wyposażenie obiektu, łącznie z ladą i pojemnikami na produkty zbożowe. Bo młyn otwarty jest dla mieszkańców miasta i przybyszów. Sława klasycznej, pruszczańskiej mąki niesie się bowiem daleko.  Gospodynie przyjeżdżają tu nawet z Gdyni czy Rumi, mówiąc że tylko z niej można zrobić prawdziwe, klasyczne pierogi.

 

Za utrzymaniem zabytku w tak świetnej kondycji, produkcją wysokiej jakości mąki i przetworów zbożowych, oraz  stworzeniem specyficznego klimatu stającego się lokalną marką, stoi Adam Manczak i Andrzej Starba, dzierżawiący od kilkudziesięciu lat obiekt od Gminnej Spółdzielni.

- Każdy człowiek ma w sobie trochę romantyzmu. To jedna z przyczyn. Wielu ludzi, którzy do nas wchodzą są zauroczeni właśnie tym, że działamy tradycyjnie. Innych nęci unoszący się w środku zapach. Cieszymy się, że możemy nie tylko dostarczać produkty, ale również emocje – mówi Andrzej Starba.

Według konserwatora zabytków, największą wartością młyna jest jego oryginalność, a także fakt że cały czas funkcjonuje w zgodzie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem. Wpisem ujęto także dwa sąsiadujące budynki gospodarcze, odcinki muru, podwórze oraz działki na których znajdują się zabytki. Rozpoczęto także procedurę wpisu należącego do miasta, dawnego Domu Młynarza przy ulicy Wojska Polskiego 44.

(red)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: