Są pieniądze na remont tczewskiego mostu

Dla zabytkowego mostu w Tczewie pojawia się szansa ratunku. Wiceminister mówił o tym, że znajdą się środki na kolejny etap remontu. Łacznie szacunki mówią o 150 milionach złotych, poszczególne etapy kosztują około 20-30 mln.

Wiceminister Kazimierz Smoliński mówił, że kolejne środki będą w 2017 roku. - Mogę zapewnić, że pieniądze w budżecie państwa się znajdą. Staramy się też o inne środki. Trwają rozmowy z generalnym konserwatorem zabytków. Nie wykluczam też rozpoczęcia rozmów z rządem niemieckim. Już w 1994 roku rozmowy były prowadzone. I ówczesny minister transportu niemieckiego powiedział, że taka możliwość istnieje. Nikt wtedy tematu nie podjął. Dlatego teraz warto się nad tym zastanowić. 

Most drogowy na Wiśle powstał w latach 1851-1857. Kamień węgielny pod budowę wmurował osobiście 27 lipca 1851 r. król pruski Fryderyk Wilhelm I. Gdy go otwarto, był najdłuższą taką konstrukcją w Europie (długość całkowita wynosiła 837,3 m, a po odliczeniu przyczółków - 785,28 m). Budowa pochłonęła 11,5 mln ówczesnych marek. Most porównywany jest do paryskiej wieży Eiffla, bo podobnie jak ona został uznany przez Amerykańskie Towarzystwo Inżynieryjne za międzynarodowy zabytek inżynierii budowlanej i dlatego, że przy budowie kratownic użyto podobnej technologii. Filary mostu zwieńczono 10 wieżami, wojnę i późniejsze zaniedbania przetrwały tylko cztery.

W 1891 r. obok postawiono most kolejowy - było to podyktowane planami sztabu niemieckiego, który zdecydował o budowie Kolei Wschodniej (Ostbahn), łączącej Berlin z Prusami Wschodnimi. Przeprawa przez Wisłę miała mieć miejsce w Tczewie. W okresie międzywojennym Wisła w Tczewie była strefą graniczną między Polską a Wolnym Miastem Gdańsk. Polacy mieli posterunek po stronie Tczewa, gdańszczanie - w Szymankowie. Opiekę nad mostem sprawowało Wojsko Polskie, ze względu na jego strategiczne znaczenie. W sierpniu 1939 r. pod pozorem prac remontowych polscy saperzy założyli ładunki wybuchowe. W razie inwazji miano wysadzić most, by Niemcy nie mogli przekroczyć granicy na Wiśle. 1 września około godz. 6 rano rozpoczęły się działania wojenne na wysokości mostu. Polacy wysadzili przyczółek i ostrzeliwali atakujące wojska. O 6.40 wysadzono drugi przyczółek i filar, co spowodowało osunięcie się mostu do rzeki. Obecnie trwają rozmowy ws. odbudowy mostu.

pc

Zobacz historyczne ujęcia mostu: http://www.strefahistorii.pl/gallery/3052-pomorska-wieza-eiffla-czyli-tczewski-most-na-dawnych-zdjeciach

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: