Wystawa dzieł Stasysa Eidrigevičiusa w Sopocie

Od 12 lutego do 28 lutego, w Sopockim Domu Aukcyjnym odbędzie się wystawa „Stasys.Pastele i kolaże” połączona ze sprzedażą. Stasys Eidrigevičius jest jednym z najbardziej znanych współczesnych artystów, który tworzy w Polsce. Charakterystyczne dla Stasysa są pastele, które przedstawiają twarze, swoiste „mapy człowieczeństwa” i metaforyczne postacie. Nie można takiego wyjątkowego wydarzenia przegapić.

Stasys Eidrigevičius, Prędkość

Stasys Eidrigevičius urodził się w 1949 r. na Litwie. Ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki w Instytucie Sztuk Pięknych w Wilnie w 1973 r. Od 1980 r. mieszka w Polsce. Stasys zajmuje się wieloma dziecinami sztuki: projektuje plakaty, ilustruje książki, maluje obrazy, tworzy scenografię, fotografuje oraz urządza performance. W 2009 r. otrzymał od wileńskiej uczelni tytuł Doctor Honoris Causa.

Stasys Eidrigevičius, Przymiarka

Jest laureatem wielu nagród, m.in. został odznaczony medalem na VI Międzynarodowym Biennale Exlibrisu Współczesnego w Malborku (1973 r.) oraz na VII Biennale Exlibrisu w Malborku (1975 r.), „Paszportu” tygodnika „Polityka” z 1994 r. za całokształt twórczości, Złotego Medalu na Polskim Biennale Plakatu w Katowicach (1999 r.) oraz litewskiego Orderu Giedymina, narodowej litewskiej nagrody z dziedziny sztuki. Natomiast 2010 r. został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Stasys Eidrigevičius, Krok

Prace Stasysa były pokazywane już na ponad 100 wystawach na całym świecie. W Polsce dzieła artysty można oglądać w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, w Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz w Muzeach Narodowych (Szczecin, Poznań, Warszawa, Wrocław). Na świecie prace Stasysa są pokazywane chociażby w: British Museum w Londynie, National Library w Washingtonie, Chihiro Art Museum w Tokio, czy w Watykańskim Muzeum.

Bardzo interesująca jest seria kolaży, w których Statys prowadzi dialog z największymi mistrzami malarskimi w historii. W prezentowanych w Sopockim Domie Aukcyjnym mamy nawiązania do Caravaggia, Van Gogha czy Leonarda da Vinci.

Stasys Eidrigevičius, To jest fajka

Stasys. Pastele i kolaże

Galeria Sztuki Współczesnej,

Sopot, Boh. Monte Cassino 43

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: