Przedwojenna Gdynia w filmowej „Rapsodii Bałtyku”

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza mieszkańców Gdyni na filmowe urodziny miasta pt. „Gdynia na dużym ekranie”. W czasie spotkania odbędzie się pokaz specjalny filmu „Rapsodia Bałtyku” z 1935 roku, którego akcja rozgrywa się w Gdyni.

Dokładnie 90 lat od otrzymania przez Gdynię praw miejskich, 10 lutego 2016 roku, będzie okazja, by lepiej poznać historię związków miasta z kinematografią polską okresu przed- i powojennego, a także – przenieść się w czasie. „Gdynia na dużym ekranie” to cykl tematycznych spotkań i projekcji adresowanych do mieszkańców i miłośników historii miasta. Celem projektu jest publiczna prezentacja mało znanych archiwalnych materiałów filmowych, kronik oraz fragmentów filmów dokumentalnych i fabularnych związanych z historią Gdyni i okolic.

Spotkanie poprowadzi autor projektu – reżyser, scenarzysta – Marcin Borchardt (Gdyńska Szkoła Filmowa) wraz z historykiem kina, filmoznawcą dr hab. Krzysztofem Kornackim (Uniwersytet Gdański, Gdyńska Szkoła Filmowa). Gospodarze opowiedzą o stale zmieniającym się filmowym wizerunku Gdyni, filmowych ikonach miasta i historii Festiwalu Filmowego w Gdyni. Ilustracją spotkania będą fragmenty kilkunastu filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. „Załoga” Jana Fethke (1952), „Skarb kapitana Martensa” Jerzego Passendorfera (1957), „Ostatni kurs” Jana Batorego (1963), „Ostatni po Bogu” Pawła Komorowskiego (1968). Widzowie zobaczą też cenne archiwalia.

Parada z okazji Dni Morza na ulicy 10 lutego, uroczystości przed trybuną honorową na dzisiejszym Placu Grunwaldzkim, port wojenny na Oksywiu, widok na śródmiejską plażę i miasto z Zatoki Gdańskiej – te i inne obrazy przedwojennej Gdyni można zobaczyć w filmie z 1935 roku pt. „Rapsodia Bałtyku”. Pokaże go Kino Studyjne Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Melodramat w reżyserii Leonarda Buczkowskiego op owiada historię dwóch przyjaciół kończących Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej, zakochanych w tej samej kobiecie. Obaj muszą wybierać nie tylko między miłością a przyjaźnią, ale też stawić czoła zawodowym wyzwaniom i śmiertelnemu niebezpieczeństwu.

Autorem scenariusza „Rapsodii Bałtyku” był Konrad Tom, związany z przedwojennymi kabaretami i teatrami rewiowymi. Akcję filmu umieścił w modnej w tamtych czasach Gdyni, tym samym przyczyniając się do filmowego udokumentowania niezwykłego okresu w dziejach miasta. W jednym z dialogów padają znamienne słowa: Spójrz, jaka z tej Gdyni bije potęga! / A pamiętasz, jak to wyglądało piętnaście lat temu? / A teraz... / Szalony wysiłek narodu sprawił ten cud. Wiesz, czuję się dziwnie wzruszony, kiedy patrzę na tą naszą jedyną bramę na świat. I myślę, że to samo dziać się musi w sercu każdego Polaka...

„Gdynia na dużym ekranie”

10 lutego, godz. 14.30

pokaz specjalny w sali Warszawa

Gdyńskie Centrum Filmowe

Plac Grunwaldzki 2

81-372 Gdynia

Wstęp wolny

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: