Prezydent Duda na uroczystości 90-lecia Miasta Gdyni

- 90 lat w państwie, które istnieje od 1050 lat to rzeczywiście krótka historia, i to zasługuje na szczególne zaakcentowanie – powiedział prezydent Andrzej Duda na obchodach 90. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich.
 
Z tej okazji w Teatrze Muzycznym odbyła się uroczysta sesję Rady Miasta. W programie sesji radnych znalazło się też m.in. wręczenie tytułu honorowego obywatela miasta Gdyni poecie i pisarzowi Ernestowi Bryllowi.
 
- W 1920 roku w tym miejscu, w dzisiejszej Gdyni mieszkało 400 osób, w 1939 roku mieszkało 127 tys. ludzi, dziś Gdynia to oficjalnie prawie 250 tys. mieszkańców. Które miasto w Polsce na przestrzeni ostatnich 90 lat, na przestrzeni jakichkolwiek 90 lat, może się poszczycić takim wynikiem? – pytał Andrzej Duda.
 
Mówiąc o historii miasta prezydent wspomniał Kaszubów, „którym w 1920 roku dziękował gen. Haller za to, że przeżyli czas niemieckiej niewoli i zachowali polskie Pomorze, które choć niewielkie, to stanowiło szansę rozwojową dla Polski. - Szansę, która została wykorzystana. Wokół portu rozwinęło się wielkie miasto – dodał Andrzej Duda.
 
Prezydent podkreślił, że Gdynia jest także kolebką „Solidarności”. – To tu ludzie żądający uczciwości i zwykłej sprawiedliwości protestowali w 1970 roku i napotkali brutalny opór ze strony władzy ludowej. To tu polała się krew. – mówił Andrzej Duda.  - To pokazuje, że na tym terenie zawsze mieszkali ludzie wolni, którzy znali swoją wartość – zaznaczył. 
 
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: