Sąd Ostateczny w centrum Kościoła Mariackiego. Na razie kopia - wróci oryginał?

Nominowany w listopadzie 2015 roku proboszczem Bazyliki Mariackiej ks. prałat Ireneusz Bradtke  dokonuje pierwszych zmian. 
 
Kopia obrazu Sądu Ostatecznego została zawieszona bliżej ołtarza, w miejscu, gdzie przed wojną wisiało oryginalne dzieło. Według gospodarza koscioła na być to zapowiedź, że ołtarz kiedyś powróci na swoje pierwotne miejsce. 
 
Podobne stanowisko w kwietniu ubiegłego roku wyraził konserwator Bazyliki Mariackiej Tomasz Korzeniowski podczas debaty "Moc Muzeów" w Europejskim Centrum Solidarności. 
 
- Obraz powinien bezwzględnie wrócić do bazyliki Mariackiej. Tak naprawdę Toruńska to zesłanie, tym bardziej że jak wykazały ekspertyzy, obraz w muzeum znajduje się w fatalnym stanie - mówił konserwator. 
 
I mimo, że późniejsze ekspertyzy zespołu krakowskich ekspertów złego stanu nie potwierdziły. Dalszy przebieg historii pt. Sąd Ostateczny wraca do Bazyliki Mariackiej z pewnością będziemy opisywać. 
pc
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: