Najstarsza brama wodna w Gdańsku potrzebuje pomocy

Brama Chlebnicka nad Motławą jest najstarszą z trzech bram późnogotycykich w Gdańsku. Od drugiej wojny światowej nie była remontowana, w tej chwili koszta prac konserwatorskich sięgają 400 tys. zł.

Brama Chlebnicka jest jedną z ośmiu gdańskich bram tzw. "wodnych", będących częścią krzyżackich murów od strony Motławy. Niegdyś posiadała otwory strzelnicze, dziś są one zastąpione oknami. W zwieńczeniu łuku bramy, w zworniku znajduje się herb Gdańska z dwoma krzyżami, bez korony, tą nadał dopiero król Kazimierza IV Jagiellończyk w 1457 roku. Jest najstarszą z trzech zachowanych późnogotyckich bram wodnych. Od strony ul. Chlebnickiej nad przejazdem z kolei umieszczono znak lilii – dawnego herbu książąt Pomorza Gdańskiego z dynastii Sobiesławiców.

Od strony Motławy brama posiadała dwie ośmiokątne wieżyczki, z których dziś zachowała się tylko północna. Co ciekawe - od odbudowy po II wojnie światowej nie miała żadnego remontu. Obecnie jej mury są popękane, mają spore ubytki, w tym także przejście bramne. Wspólnota mieszkaniowa otrzymała już pozwolenie na budowę oraz wykonanie niezbędnych prac konserwatorskich.

Niestety całość kosztów oszacowano na 400 tys. zł, wspólnota nie ma możliwości by zgromadzić takie środki i liczy na dotacje. Złożono już wnioski do pomorskiego konserwatora zabytków, na odpowiedź trzeba jednak czekać do kwietnia b.r.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: