W sobotę inscenizacja bitwy o Tczew z 1807 roku

Już po raz piąty odbędzie się inscenizację historyczną bitwy o Tczew z 1807 roku. 20 lutego przeniesiemy się do czasów wojen napoleońskich z początku XIX wieku. Będziemy świadkami walk Wielkiej Armii Napoleona Bonaparte, w skład której wchodziły również polskie oddziały pod dowództwem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, wyzwalającej Tczew z rąk pruskich. W inscenizacji weźmie udział około dwustu rekonstruktorów – rekordowa jak dotąd liczba. Żołnierze w umundurowaniu i uzbrojeniu z epoki stoczą bitwę, zakończoną kapitulacją wojsk pruskich. Dramaturgię zmagań wojennych podkreślą widowiskowe efekty pirotechniczne.
 
Program inscenizacji:
godz. 11.30 – przemarsz rekonstruktorów ulicami Tczewa z Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 na plac Hallera;
godz. 12.00 – otwarcie wystawy fotograficznej Kazimierza Krakowiaka „Rekonstruktorzy bitew. Portrety” w kamienicy Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej 15. W kamienicy można zwiedzać stałą ekspozycję „Wielka wojna w małym mieście” poświęconą wydarzeniom z 1807 roku;
godz. 11.45-13.00 – obozowisko na placu Hallera: bratanie się z cywilami, pokaz musztry, Namiot Sztabowy Napoleona Bonaparte (Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego), a w nim warsztaty dla dzieci i młodzieży (pisanie gęsim piórem, kolorowanie map, nauka posługiwania się kompasem) oraz scenka rodzajowa (w godz. 12.30-13.00);
godz. 13.00 – odprawa wojsk na placu Hallera oraz wymarsz; 
godz. 14.00 – rekonstrukcja bitwy w okolicach murów obronnych (ul. Ogrodowa/Krótka) oraz na ul. Wąskiej z komentarzem historycznym Andrzeja Trzeciaka: zajęcie pozycji przez wojska, wkroczenie oddziałów woltyżerskich (tyralierów) i luźna wymiana ognia z pruskimi jegrami, wkroczenie głównych sił polskich, regularna potyczka, silny ostrzał moździerzowy prowadzony przez Prusaków, wprowadzenie na pole bitwy polskiej armaty, silny ostrzał artyleryjski, zniszczenie pruskich moździerzy, przełamanie pruskiej obrony, wycofywanie się w kierunku pl. Hallera, a następnie w kierunku Fary św. Krzyża oraz kapitulacja Prusaków.
 
W związku z organizacją inscenizacji nastąpią zmiany w ruchu drogowym:
- wyłączenie z ruchu pojazdów na placu Hallera w godz. 11.00-14.00,
- zamknięcie ul. Wąskiej w godz. 13.45-15.15,
- wyłączenie z ruchu pojazdów parkingu przy ul. Ogrodowej w godz. 9.00-15.15,
- około piętnastominutowe utrudnienia w ruchu pojawią się o godz. 11.30 w związku z przemarszem trasą: ul. 30 Stycznia z Fabryki Sztuk, plac Marszałka Piłsudskiego, ul. Jarosława Dąbrowskiego, ul. Kościuszki, ul. Łazienna, ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, plac Hallera.
 
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: