Świętuj urodziny z pesymistą Arturem Schopenhauerem

Artur Schopenhauer, niemiecki filozof i najsłynniejszy przedstawiciel pesymizmu, urodził się 22 lutego 1788 roku w Gdańsku. Był silnie związany z gdańską Orunią, dlatego to właśnie w tej dzielnicy odbędzie się nietypowe uczczenie jego pamięci.
 
- W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy świętować urodziny Artura Schopenhauera, nieprzypadkowo właśnie tutaj. Ten wybitny filozof urodził się w Gdańsku a z Orunią, gdzie znajduje się nasz dom kultury, związany był przez rodzinę: jego dziadek, Andrzej Schopenhauer, miał w tym miejscu w XVIII wieku okazały dwór. Za naszym budynkiem do dnia dzisiejszego zachowały się oryginalne pozostałości po pięknym parku, w którym mały Artur bawił się jako dziecko, do momentu, w którym rodzina Schopenhauerów rezydowała jeszcze w Gdańsku - mówi Aleksandra Abakanowicz ze Stacji Orunia.
 
 
Fot. fotolia.com/nickolae
Dwa dni przed urodzinami filozofa, w sobotę 20 lutego, w Stacji Orunia w Dworku Artura GAK (Gdańsk, ul. Dworcowa 9) na gości czekać będą atrakcje związane z tą postacią.
 
- Pomyśleliśmy, że ciekawie byłoby przypomnieć myśl filozoficzną Artura Schopenhauera, a jednocześnie chcieliśmy podkreślić jego historyczne związki z dzielnicą, o których nie wszyscy być może wiedzą. Nasza obecna nazwa, Dworek Artura, wywodzi się właśnie stąd, a nadał ją zmarły w ubiegłym roku gdański historyk literatury i publicysta, profesor Jerzy Samp - dodaje Abakanowicz.
 
Świętowanie rozpocznie się o godz. 17.
 
W parku pojawi się instalacja ze słynnymi cytatami myśliciela a do pozornie ponurej filozofii Schopenhauera wprowadzą animatorki z Kolektywu Twórczego MAMYWENE - na przekór, poprzez proces radosnego tworzenia. Filozof Monika Górska przybliży gościom myśl Schopenhauera w różnych kontekstach, poprzez wykłady i zajęcia otwarte na eksperymentowanie.
 
Uczestnicy warsztatów wykonają assamblage - rodzaj kolażu 3D z przedmiotów codziennego użytku (o godz. 17), autorskie puszki inspirowane twórczością Campbella - metodą decoupage’u (o godz. 18), i uszyją koty Schrödingera (o godz. 19).
 
- To będą działania twórcze inspirowane postacią Schopenhauera, jego myślą, ale też osobami, które on sam zainspirował. Miał duży wpływ choćby na Nietzschego, Schrödingera i Dostojewskiego - tłumaczy Abakanowicz. - Chcemy Schopenhauera pokazać w szerszym kontekście, niż tylko jako pesymistę, marudę i człowieka, który nie lubił ludzi.
 
Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych, bez ograniczeń wiekowych. Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały. Wstęp wolny.
 
/gdansk.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: