Historia farmacji i szpitalnictwa - będzie nowe muzeum w Gdańsku

Centrum Hewelianum w otrzymanych od miasta budynkach zespołu szpitalnego Bożego Ciała z XIX wieku zaplanowało utworzyć nową przestrzeń wystawienniczą oraz hostel. Tematem przewodnim wystawy będzie historia farmacji i szpitanictwa.

Szpital Bożego Ciała (Heilige-Leichnam-Hospital), powstał przed rokiem 1380 poza murami Starego Miasta przy Hagenbergische Gasse (obecnie ul. 3 Maja), początkowo jako zakład dla trędowatych podległy Radzie Starego Miasta. Pierwsze wzmianki o nim są z 1. połowy XV wieku, przyjmowano tu przede wszystkim ludzi starych, chorych i samotnych, a co najmniej od 1443 roku – także wkupujących się na dożywocie tzw. prebendariuszy. Okresowo również chorych zakaźnie, jak np. w 1601 roku, kiedy przyjęto tu chorych na dżumę, a tutejszych pacjentów przeniesiono do miejskiego lazaretu Bramie Oliwskiej.

Na początku XIX wieku, w niewielkim stopniu dotknięty kryzysem finansowym, odzyskał zdolność do nieodpłatnego utrzymywania pacjentów. Niepoddany procesowi medykalizacji, do roku 1945 pełnił funkcję przytułku. To wówczas wzniesiono większość obecnych zabudowań wokół kościoła przy Promenade 21/25 (ul. 3 Maja). W roku 1945 budynek uległ niewielkim zniszczeniom, a domy mieszkalne zostały zdewastowane, w 1962 niektóre z nich rozebrano w związku z poszerzeniem ul. 3 Maja, a pozostałe wykorzystywano jako domy mieszkalne. Obecnie składa się z pięciu budynków, najstarszy - budynek B pochodzi z XVII wieku i jest obecnie w najgorszym stanie.

Najstarszy budynek miasto przekazało Centrum Hewelianum w 2014 roku. W planach są również budynki 21 C oraz 21 D. Dotychczas Hewelianum ogłosiło przetarg na wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowej i kosztorysowej oraz specyfikacji technicznych. Planowane jest nowe centrum wystawiennicze oraz hostel. Bazie noclegowej sprzyja architektura budynku, wejścia przez wąskie klatki schodowe prowadzą do 2-3 lokali na każdej kondygnacji. Ponadto budynek położony jest niedaleko dworca, byłoby to ułatwieniem dla przyjeżdżających wycieczek.

W sąsiednim budynku mają być zaprezentowane wystawy związane z historią farmacji i szpitalnictwa, zgodnie z dziejami tego miejsca. Oprócz przebudowy zaplanowane są również prace rewitalizacyjne, najpierw muszą wpłynąć oferty od projektantów, ostateczny termin mija 1 marca. Prace budowlane ruszą po zakończeniu przetargu, wówczas przygotowana zostanie dokumentacja oraz harmonogram prac. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: