Krakowska fascynacja żeglarstwem - otwarto nową wystawę w Muzeum Morskim

W Narodowym Muzeum Morskim otwarto nową wystawę czasową. "Jachting" jest zbiorem zdjęć ze zbioru Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, przedstawia pionierów żeglarstwa z początków wieku XX. 

Wystawa "Jachting" jest prezentacją albumu ze zbioru Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, głównym tematem są jachty i żeglarstwo na przełomie XIX i XX wieku. Można poznać arcyksięcia Karola Stefana Habsburga, jako admirała floty austro-węgierskiej i wielkiego miłośnika żeglarstwa. Na fotografiach ukazane są jego pierwsze jachty. Drugą część wystawy poświęcono jednej z form jachtingu – regatom. Zaprezentowane są w nim fotografie przedstawiające najwybitniejsze europejskie i amerykańskie jachty regatowe: Britannia, Valkyrie II czy Navahoe. Trzeci blok dedykowany jest jachtom parowym i parowcom z pomocniczym ożaglowaniem, które pod koniec XIX wieku stawały się coraz bardziej popularne.

Wernisaż otwierał dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - dr inż. Jerzy Litwin, który opowiedział o staraniach muzeum w upowszechnianiu wiedzy o historii polskiego żeglarstwa. Dyrektor wspomniał również, że pierwsze próby żeglarskie sięgają XVI wieku, lecz największy rozkwit kluby morskie przeżywały z początkiem XX wieku i na tym gruncie Polacy mają również swoje osiągnięcia. Następnie Radosław Paternoga, pracownik działu Historii Wychowania Morskiego NMM opowiedział o treści wystawy oraz pierwszych jachtach wzorowanych na nowofunladzkich szkunerach.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od 26 lutego w Spichlerzach na Ołowiance.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: