Konkurs związany z wystawą "Jachting" Narodowego Muzeum Morskiego - wyniki

Ogłaszamy wyniki konkursu Strefyhistorii.pl oraz Narodowego Muzeum Morskiego. Nagrodami są upominki ufundowane przez NMM.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczyło odpowiedzieć na polecenie: Wymień jeden z dwóch najstarszych polskich klubów żeglarskich, działających w Gdańsku do dziś. Wystarczyło podać jedną z dwóch odpowiedzi:

- Akademicki Klub Morski, kontynuator działalności Akademickiego Związku Morskiego

- Polski Klub Morski

Akademicki Związek Morski ( od 1965 Akademicki Klub Morski), założony został w roku 1931 w Krakowie. W okresie II Rzeczypospolitej Polskiej jego oddziały funkcjonowały w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Lwowie, Poznaniu, Wilnie i Warszawie – z Zarządem Głównym i Radą Naczelną. Ideą powołania organizacji było zapoznanie akademików z zagadnieniami morskimi. Zgodnie z deklaracją ideową AZM w prowadzeniu działalności sportowo-żeglarskiej względy propagandowo-społeczne miały mieć priorytet nad celami sportowymi. Sport był pojmowany jako metoda wychowania młodych według twardych reguł życia morskiego.

Polski Klub Morski – jeden z najstarszych polskich klubów żeglarskich mający swoją siedzibę w Gdańsku. Został założony 27 lipca 1922 roku z inicjatywy wykładowcy Szkoły Morskiej w Tczewie kpt. Józefa Klejnot-Turskiego jako "Pierwszy Polski Klub Yachtowy" w Gdańsku. Wśród 40 członków rzeczywistych znajdowali się wysocy urzędnicy życia państwowego w WM Gdańsku, Polsce i wysocy dowódcy wojskowi m.in. gen. Kazimierz Sosnkowski, wiceadmirał Kazimierz Porębski, członek Rady Portu dyr. Stanisław Grabski, jak również studenci i młodzież szkolna.

Jako pierwsi prawidłowej odpowiedzi udzielili:

- p. Robert Napiórkowski

- p. Marcin Wągiel

- p. Katarzyna Bławat

Gratulujemy!

Więcej o wystawie: Krakowska fascynacja żeglarstwem - otwarto nową wystawę w Muzeum Morskim

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: