Urodziny pana pesymisty w gdańskiej Oruni

20 lutego Gdański Archipelag Kultury świętował urodziny Artura Schopenhauera, przedstawiciela pesymizmu w filozofii. Świętowanie odbyło się w miejscu nieprzypadkowym, bo w „Dworku Artura”. W XVIII w. na terenie przylegającym do niego mieściła się posiadłość dziadka gdańskiego filozofa Artura Schopenhauera. Z okazji obchodów urodzin filozofa przygotowano kilka atrakcji, m.in. warsztaty przygotowane przez Kolektyw Twórczy MAMYWENE.

Dworek Artura

Na Orunii znajdował się dom rodzinny Schopenhauerów. Miał być zawsze otwarty dla ludzi twórczych, nic więc dziwnego, że często gościli tu artyści z całego świata. Obok domostwa został założony park przez Andrzeja Schopenhauera, dziadka Artura Schopenhauera w XVIII w. Był on pierwotnie był urządzony w stylu francuskim. Park był zawsze otwarty dla okolicznych mieszkańców, którzy chętnie spędzali tu czas. Johann Bernoulli, przebywający w 1777 r. na Oruni podróżnik, tak opisywał Schopenhauera: „chce on, żeby jego ogród uważano za publiczny i każdemu, bez wyjątku wolno się w nim przechadzać (...) w parku spotkać można mnóstwo najprostszych nawet ludzi”.

Park Schopenhauera w gdańskiej Oruni

Urodziny Artura

Jak już wspomniano, z okazji urodzin Artura Schopenhauera przygotowano szereg atrakcji. W dniu przygotowano spacer po okolicznym parku, który był niegdyś w posiadłości dziadka Schopenhauera. Na drzewach zostały rozwieszone różne sentencje, przy których można było się zatrzymać w filozoficznej zadumie. Na ścianie budynku dworku ukazywał się „duch Schopenhauera”, który był w rzeczywistości wyświetlanym portretem. Natomiast wewnątrz można było posłuchać nagrań opowiadających o filozofie, napić się ciepłych napojów, a przede wszystkich wziąć udział w trzech warsztatach przygotowanych przez MAMYWENE.

MAMYWENE

Kolektyw Twórczy MAMYWENE to grupa animatorek, które zajmują się przygotowywaniem i przeprowadzeniem warsztatów o bardzo szerokiej tematyce. Wychodząc od warsztatów rękodzielniczych, plastycznych, przez historię sztuki, ekologię i przyrodę, aż do filozofii i sztuki. Podczas warsztatów plastycznych wykorzystują różne technik, tworząc niepowtarzalne rzeczy. Pierwsze warsztaty zaznajamiały uczestników, co to assemblage (asamblaż) – czyli w skrócie trójwymiarowy kolaż. Używając różnych cytatów, zdjęć oraz różnorodnych materiałów (wycinków z gazet, ulotek, tkanin, szyszek, gałązek, metalowych elementów typu śrubki itd.) były tworzone prace nawiązujące do twórczości Schopenhauera. Tematem drugich warsztatów były Puszki Campbella. Do dekoracji metalowych puszek posłużyły cytaty z różnych filozofów inspirujących się twórczością Schopenhauera. Natomiast bohaterem ostatnich warsztatów były Koty Schrödingera. Szyte koty z odpinanymi ogonami miały dopomóc w filozoficznym zastanawianiu się nad istotą bycia kotem. Bo czy kot bez ogona jest nadal kotem?

      

Więcej informacji o kolejnych warsztatach przeprowadzanych przez Kolektyw Twórczy MAMYWANE można znaleźć na stronie: http://www.mamywene.pl/ i profilu Facebook MAMYWENE

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

Tagi: