Prawdziwe historie mają wielu autorów – poszukiwane prywatne filmy z Gdynią w tle

Dzięki wspaniałemu wynalazkowi braci Lumiere z 1895 roku, jakim był kinematograf, Gdynię można dokumentować od początków jej powstania. To bardzo cenna wiedza, w przypadku nowego projektu Gdyńskiej Szkoły Filmowej „Gdynia, moje miasto". Jego celem jest realizacja filmu dokumentalnego, złożonego z amatorskich filmów, nakręconych przez mieszkańców i miłośników Gdyni w ciągu 90 lat jej historii.
 
Gdyńska filmówka poszukuje zdjęć nakręconych kamerami 8 i 16 mm, kamerami wideo i kamerami cyfrowymi, a także zarejestrowanych telefonami komórkowymi oraz aparatami fotograficznymi. Jakie filmowe obrazy mogli uwiecznić gdynianie? Zwykłe zdarzenia, takie jak rodzinne spacery po Gdyni. Obok nich chwile wyjątkowe, prywatne i historyczne: śluby i parady, festiwale filmowe i muzyczne, zloty żaglowców, marynarskie rozstania i powroty, sportowe imprezy, wizytę Papieża, uroczystości i polityczne manifestacje, rowerowe rajdy, biegi uliczne, rejsy i żeglarskie przygody, plażowanie i młodzieżowe imprezy.
Wśród wydarzeń znalazło się także lądowanie UFO. Ten materiał z początku lat 90-tych nakręcony w Babich Dołach, robi ogromne wrażenie. Para mieszkańców wybrała się na spacer z psem i przy okazji próbowała możliwości swojej nowej kamery VHS. W pewnym momencie rejestrują błysk światła. Operator najeżdża na obiekt i możemy zauważyć coś bardzo dziwnego. Na filmie widać jak Niezidentyfikowany Obiekt Latający ląduje w okolicach Rewy - streszcza nagranie zastępca dyrektora Gdyńskiej szkoły Filmowej Jerzy Rados.
 
W Gdyńskim Centrum Filmowym, czyli siedzibie Gdyńskiej Szkoły Filmowej właśnie ruszyła zbiórka materiałów filmowych pochodzących z prywatnych archiwów. Podzielono ją na dwa etapy. Filmy z lat 1926-1995 można zgłaszać do 31 maja 2016 roku. Natomiast na filmy z ostatniej dekady, czyli z lat 1996-2016, realizatorzy czekają jesienią - od 1 października do 15 grudnia 2016 roku.
 
Materiały można przekazywać osobiście albo przesyłać je pocztą lub kurierem. Ważne, aby w obu przypadkach uzgodnić szczegóły z przedstawicielem Gdyńskiej Szkoły Filmowej telefonicznie lub pocztą elektroniczną. Filmy do projektu mogą zgłaszać tylko osoby pełnoletnie, będące autorami przekazywanych materiałów albo osoby, które nie są ich autorami, ale dysponują stosownymi prawami majątkowymi. Reżyser filmu Jerzy Rados wybierze najbardziej interesujące merytorycznie i artystycznie fragmenty. Oryginały wszystkich nośników wrócą do swoich właścicieli, a ich autorzy zostaną umieszczeni w napisach tyłowych filmu. Premiera filmu dokumentalnego Gdynia, moje miasto odbędzie się w 2017 roku. Honorowy patronat nad projektem sprawuje Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.
 
Reżyserem filmu i autorem projektu jest Jerzy Rados, z-ca Dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Producent, reżyser i fotograf. Autor cyklu filmów dokumentalnych Arcydzieła mistrzów oraz niekonwencjonalnych kronik filmowych Gdyńskiej Kroniki Filmowej i Kroniki Festiwalu Filmowego w Gdyni. Twórca idei Rodzinnego Albumu Polaków. 
 
/gdynia.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: