Twierdza Wisłoujście, Błękitny Baranek i inne - dofinansowanie od ministra za ponad 2,5 mln złotych

Gdańskie zabytki otrzymają z ministerialnej puli na ratowanie zabytków 2,65 mln zł.

Liderem w mieście jest p.w. św. Trójcy z XV wieku. Na konserwacje szczytu i elewacji zachodniej otrzyma dofinansowanie w wysokości 800 tys. złotych. Niewiele mniej otrzyma Muzeum Historyczne Miasta Gdańska na restauracje poterny (tunelu) wjazdowej do Fortu Carré w Twierdzy Wisłoujście.

Kwota 600 tys. złotych przypadnie w udziale Błękitnemu Barankowi, czyli oddziałowi Muzeum Archeologiczego. W tym wypadku chodzi o podziemne prace budowlane w celu przywrócenia stateczności na grząskim gruncie Wyspy Spichrzów.

Wśród dofinansowanych zabytków znalazły się też dwa gdańskie kościoły - 200 tys. zł dla świątyni św. Katarzyny na konserwację elewacji południowej prezbiterium i dokończenie restauracji zachodnich i południowych elewacji kościoła.  Bazylika Mariacka otrzyma 250 tys. zł na prace w Kaplicy Marii Magdaleny, Bramie Szewskiej oraz konserwacje siedmiu okien. 

pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: