Po dawnej szwalni na Wałowej pozostanie jedna ściana

Budynek dawnej szwalni przy ul Wałowej 23 oddano do rozbiórki. Największe kontrowersje wśród mieszkańców budzi nie tylko fakt zburzenia zabytku, lecz architektura nowego obiektu, który powstanie w tym miejscu. Właścicielem obiektu jest deweloper z Wrocławia - LC Corp. Firma planuje na tym terenie budowę czterech 17-piętrowych wieżowców.

Na przełomie XIX i XX wieku, na tym terenie mieścił się pruski kompleks koszarowy. W rozbieranym obiekcie szyto mundury dla artylerzystów. Po rozbiórce, w nowo wybudowanym budynku znajdzie się część biurowa. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków próbował powstrzymać rozbiórkę, sprzeciw wyraziło jednak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Budynek dawnej szwalni figurował w gminnej ewidencji zabytków, więc zgody na rozbiórkę nie wyraził Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Inwestor odwołał się do MKiDN, które decyzję uchyliło - argumentując, że budynek jest w złym stanie.

Wśród przeciwników rozbiórki są mieszkańcy Gdańska i działacze społeczni chroniący tereny postoczniowe przed całkowitym wyburzeniem. W odpowiedzi, inwestor w rozmowach z PKWZ ustalił, że ściana frontowa szwalni od strony Wałowej zostanie zachowana i wkomponowana w nową inwestycję. Ściana elewacji, będzie stanowić integralną część budynku, zachowując historyczny wystrój południowej elewacji. Utrzymywana będzie na stalowej konstrukcji posadowionej na ramie żelbetowej, posadowionej na fundamentach - zapewnił przedstawiciel LC Corp.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: