Oliwianie dzielą się skarbami - jeszcze o dwa tygodnie dłużej

Jeszcze do połowy marca 2016 r. mieszkańcy Oliwy mogą dzielić się swoimi pamiątkami i wspomnieniami w ramach pierwszej odsłony projektu “Skarby Oliwian”. Akcja cieszy się tak dużą popularnością, że Fundacja Wspólnota Gdańska postanowiła wydłużyć czas zbierania skarbów.

Na początku oliwianie bardzo nieśmiało odkrywali swoje skarby przed Ewą Labenz, koordynatorką projektu. Pytali tylko o zasady udziału - opisaliśmy je w poprzednim artykule na temat „Skarbów”. Im bliżej było końcowej daty (29 lutego), tym więcej chętnych do podzielenia się swoją oliwską historią zaczęło pojawiać się w siedzibie Fundacji Wspólnota Gdańska. Teraz codziennie przychodzą po trzy, cztery osoby. Założeniem projektu, który powstał z okazji 90. rocznicy ustanowienia Oliwy dzielnicą Gdańska, jest pokazanie jej historii z perspektywy wspomnień obecnych i dawnych mieszkańców.

W zgromadzonych już zbiorach dominują stare i nowsze fotografie, ale na zdjęciach, które można oglądać na stronie internetowej projektu, uwieczniono również książki, obrus czy sznur bursztynów, które z biegiem lat nabrały znaczenia osobistego skarbu dla ich właścicieli. Takie też były założenia „Skarbu Oliwian” - pokazanie przedmiotów cennych w życiu danej osoby, a niekoniecznie związanych bezpośrednio z dzielnicą. Skarb oliwian wyciągnięty prosto ze starego pieca w domu przy ul. Grottgera. Skarb oliwian wyciągnięty prosto ze starego pieca w domu przy ul. Grottgera.

Są także eksponaty bezpośrednio związane z Oliwą: stara moneta wykopana w ogródku przy ul. Grottgera, koperta znaleziona na strychu tutejszego domu (z wizerunkiem hotelu Deutscher Hof, późniejszej przychodni przy al. Grunwaldzkiej, która właśnie została zburzona i ma zostać odbudowana), pudełko po pralinach z oliwskiej fabryki słodyczy „Anglas”. Dlaczego akurat 15 marca jest datą kończącą zbiórkę skarbów?

- Jest datą ostateczną, jeśli chodzi o skarby, które znajdą się w pierwszej z kilku planowanych przez nas publikacji. Chcemy zdążyć z wydaniem albumu przed 23 kwietnia 2016 r., czyli przed Światowym Dniem Książki - tłumaczy Natalia Filipionek-Rybińska z FWG. - Projekt potrwa jeszcze do końca roku.

Ewa Labenz zaprasza na spotkanie od poniedziałku do piątku w godz. 10-16 do biura Fundacji Wspólnota Gdańska w Galerii Warzywniak przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, tel. 519 166 301, e-mail: e.labenz@wspolnotagdanska.pl

/gdansk.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: