Policjanci z Janowca odkryli skarb sprzed 3000 lat

W lesie koło Janowca Wielkopolskiego policjanci zajmujący się odzyskiwaniem dzieł sztuki odnaleźli kilkadziesiąt drogocennych przedmiotów pochodzących pochodzących prawdopodobnie z epoki brązu.

Na pochodzące z epoki brązu obiekty natrafili poznańscy policjanci z wydziału Kryminalnego i wydziału Poszukiwań, którzy zajmują się m.in. odzyskiwaniem zrabowanych dzieł sztuki oraz ochroną dóbr kultury. Funkcjonariusze 10 marca sprawdzali wiarygodność informacji o tym, że w ostatnim czasie w lesie koło Janowca były widziane osoby, które mogły prowadzić nielegalne wykopaliska.

  

Gdy tam się zjawili nikogo nie zastali. Ich uwagę przykuło jednak miejsce, które postanowili sprawdzić. Po przekopaniu kawałka ziemi natrafili na niezwykłe przedmioty. Były to elementy ozdobne do włosów, naszyjniki, bransolety. Były tam także elementy uprzęży końskiej, włóczni oraz toporów. Po odkryciu skarbu policjanci skontaktowali się z koordynatorem do spraw ochrony zabytków w Komendzie Głównej Policji oraz ekspertem Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie. Zawiadomili także miejscowego konserwatora zabytków i historyków sztuki. Według wstępnej oceny przedmioty te mogą pochodzić z epoki brązu. Zostały one przekazane ekspertom, a miejsce znaleziska zabezpieczono do badań archeologicznych. O znalezisku poinformowano już Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Historyczne przedmioty mają teraz zostać zabezpieczone i zbadane przez archeologów.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: