"Burza w porcie" jesienią w Galerii Morskiej

kolekcja malarstwa Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wzbogaci się w najbliższym czasie o cenne dzieło. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dofinansowanie na zakup obrazu "Burza w porcie" autorstwa Meli Muter, malarki o europejskiej sławie, często podejmującej tematy marynistyczne, której twórczość nie była dotąd reprezentowana w zbiorach Muzeum.

We wrześniu obraz znajdzie się w muzealnej Galerii Morskiej. Galeria Morska to jedyna w Polsce ekspozycja malarstwa marynistycznego, gdzie w jednym wnętrzu zgromadzony jest tak bogaty i różnorodny zbiór dzieł sztuki poświęconych tematyce morskiej. Powstała w 2001 roku, a jej nazwa nawiązuje do Galerii Morskiej założonej w 1934 roku w Gdyni przez najsłynniejszego polskiego marynistę Mariana Mokwę. Prezentuje wybrane dzieła z kolekcji gromadzonej przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku od 1960 roku. - Co roku wnioskujemy o środki na pozyskanie obrazów, których tematyka nawiązuje do działalności statutowej naszej instytucji – mówi Kamila Sydor z Działu Programów Pomocowych. - W tym roku Muzeum otrzymało 100% wnioskowanego dofinansowania na zakup obrazu pt. "Burza w porcie", czyli 127 896 zł. Maria Melania Mutermilch (1876-1967) to polska malarka o europejskiej sławie, która mieszkała i tworzyła w Paryżu. Malowała pejzaże, w tym wiele marynistycznych, głównie z terenu Prowansji, Bretanii i Katalonii, portrety, sceny figuralne i rodzajowe oraz martwe natury.

– Artystka wypracowała charakterystyczny, indywidualny styl oparty na wyrazistym dukcie pędzla, widocznym konturze i impastowej, nieomal rzeźbiarskiej fakturze obrazów. "Burza w porcie" jest doskonałym przykładem indywidualnego stylu artystki – podkreśla dr Monika Jankiewicz-Brzostowska z Działu Sztuki Marynistycznej.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: