Relacja Strefy Historii: Pani Generał Cichociemna. Promocja książki o Elżbiecie Zawadzkiej ps. Zo

16 marca 2016 roku w Hotelu Scandic w Gdańsku odbyła się organizowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku promocja książki dr Katarzyny Minczykowskiej: Cichociemna. Generał Elżbieta Zawadzka ,,Zo” (1909-2009). Prezentowana publikacja, wyróżniona Nagrodą Klio I stopnia w 2015 roku, opowiada o życiu i działalności Elżbiety Zawadzkiej, która w konspiracji miała pseudonim ,,Zo”.

Elżbieta Zawadzka, przedwojenna nauczycielka i instruktorka Przysposobienia Wojskowego Kobiet, w czasie okupacji była kurierką Wydziału Łączności Zagranicznej Komendy Głównej Armii Krajowej. W 1943 roku po odbyciu specjalistycznego szkolenia jako jedyna kobieta w szeregach została drogą lotnicza przerzucona z Wielkiej Brytanii do Polski. Tym sposobem trafiła do elitarnego grona cichociemnych. W Kraju służyła w szeregach Woskowej Służby Kobiet, walczyła w Powstaniu Warszawskim, a po jego kapitulacji prowadziła działalność kurierską. W okresie powojennym pracowała jako nauczycielka, później po uzyskaniu doktoratu i habilitacji jako pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego i Toruńskiego. Mimo, że od 1946 roku nie była związana z konspiracją niepodległościową, w 1951 roku została resztowana i skazana na dziesięć lat pozbawienia wolności. Więzienie opuściła w 1955 roku. W latach 60 rozpoczęła gromadzenie materiałów dotyczących działalności Armii Krajowej. W okresie późniejszym działała w Solidarności, Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim i Światowym Związku Żołnierzy AK. Wielokrotnie była odznaczana za swoją działalność zarówno w okresie okupacji jak w latach powojennych. Otrzymała między innymi dwukrotnie order Virtutti Militari. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński awansował ją do stopnia generała brygady.

Autorka będąca związana osobiście i zawodowo z Elżbietą Zawadzką, była idealną osobą do napisania publikacji o jej życiu i działalności, z uwagi na to, że ją osobiście znała i pracowała w założonej przez ,,Zo” Fundacji ,,Archiwum i Muzeum Pomorskie AK” ( przekształcone w 2009 roku w Fundację Generał Elżbiety Zawadzkiej). Jako dokumentalistka, sekretarz, kierownik a następnie wiceprezes zarządu fundacji miała najlepszą z możliwych okazji zapoznać się z samą ,,Zo” oraz dokumentami dotyczącymi jej działalności.

Na koniec spotkania zgromadzona publiczność zadawała autorce pytania związane z gen. Zawadzką oraz cichociemnymi. Wiele kontrowersji wzbudziła dyskusja o innych opracowaniach na temat Elżbiety Zawadzkiej, które są dostępne między innymi w Internecie, a nie zawierają rzetelnych informacji o ,,Zo”. Na koniec spotkania autorka podpisywała książki, które można było nabyć w czasie promocji.

Lida

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: