Skażą Jezusa przed Dworem Artusa. Wielki Tydzień w Gdańsku

Czym różnią się obchody Wielkiego Tygodnia w Gdańsku i w innych polskich miastach? Wielkim ulicznym widowiskiem pasyjnym. Już po raz jedenasty mieszkańcy i turyści będą mogli obejrzeć Gdańskie Misterium Męki Pańskiej.

Gdańskie Misterium Męki Pańskiej odbędzie się już po raz jedenasty w Wielki Piątek, 25 marca. Widowisko co roku przyciąga ono kilkutysięczny tłum mieszkańców i turystów. Wielki Tydzień pod względem teologicznym stanowi centrum chrześcijańskiego doświadczenia religijnego. W tym czasie wierni w modlitwie i skupieniu przeżywają tajemnice Męki Pańskiej i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielki Tydzień otwiera Niedziela Palmowa (w tym roku przypadła na 20 marca). Dzień ten upamiętnia przybycia Jezusa do Jerozolimy, gdzie - według tradycji - mieszkańcy powitali z gałązkami palmowymi w rękach. W tym roku Misterium Gdańskie będzie się składało z dwóch części - dziennej i wieczornej.

Sąd nad Jezusem na Długim Targu co roku gromadzi tłumy. Sąd nad Jezusem na Długim Targu co roku gromadzi tłumy. Fot. Jerzy Pinkas Sąd nad Jezusem odbędzie się w piątek, 25 marca, o godz. 12.45. na Długim Targu. Jak zwykle będzie mu towarzyszyła żywiołowa oprawa muzyczna z wykorzystaniem bębnów. Po skazaniu na śmierć, aktor grający Jezusa będzie odeskortowany przez “rzymskich legionistów” na Górę Gradową. Trasa wygląda następująco: Długa, Tkacka, Kołodziejska, Węglarska, Pańska, Podmłyńska, Wielkie Młyny, Rajska, Jana Heweliusza, Karmelicka, dalej City Forum, przejście podziemne, ulica 3 Maja, przejście skwerem, ulica Gradowa, Góra Gradowa. Na Górze Gradowej nastąpi “ukrzyżowanie” i “złożenie do grobu”. Pierwsza część Gdańskiego Misterium Męki Pańskiej trwa ok. 2 godz. 30 min. Koniec przewidziany jest ok. godz. 15.15.

W Gdańsku aktor grający Jezusa musi pokonać z krzyżem m.in. kilkusetmetrowe przejście podziemne między City Forum a dworcem PKS. W Gdańsku aktor grający Jezusa musi pokonać z krzyżem m.in. kilkusetmetrowe przejście podziemne między City Forum a dworcem PKS. 

Część wieczorna odbywa się w konwencji średniowiecznej procesji - na wzór hiszpańskich “Semena Santa”. Grupa zakapturzonych mężczyzn z zasłoniętymi twarzami niesie dużych rozmiarów ciężki krzyż.

Pozostali uczestnicy niosą lampiony i znicze. Ciszę nocy przerywają wyłącznie pieśni pasyjne, lamentacje, specjalnie przygotowane na tę okazję przez muzyka i kompozytora Cezarego Paciorka, wykonywane przez chóry gdańskie. Pochód rusza o godz. 22 spod Bastionu św. Gertrudy w kierunku Placu Wałowego. Trasa prowadzi kolejno do starych gdańskich kościołów: św. Piotra i Pawła, Św. Ducha, Św. Katarzyny, Św. Jakuba, Św. Mikołaja. W każdym z kościołów pokutników witają proboszczowie i zebrani mieszkańcy. Celem wędrówki jest Bazylika Mariacka, dokąd pochód ma dotrzeć ok. północy.

 

 

 

/Fot. Jerzy Pinkas

 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: