500 złotych za metr kwadratowy zabytku. Poczta Morska wciąż na sprzedaż

Wciąż na sprzedaż jest pochodzący z 1927 roku budynek Poczty Morskiej mieszczącysię w gdańskim porcie, przy ulicy Chodackiego 26. 

Dworek magazynowo-biurowy ma imponującą powierzchnię użytkową. Wynosi ona 3111,09 m kw. Cena, którą podaje Orange nieruchomości wynosi 1,6 mln zł. Może być ona jeszcze dodatkowo negocjowana z potencjalnym nabywcą. Oznacza to, że metr kwadratowy powierzchni użytkowej nieruchomości kosztuje zaledwie 514 złotych. Do tego dochodzi działka o powierzchni 2 518 m kw., ale ona niewiele wystaje poza obrys budynku. Dla obiektu określone zostały warunki wynikające z ochrony środowiska kulturowego. Obowiązuje zachowanie charakteru bryły oraz materiałów i detalu elewacji.

Plan strefy gdzie leży budynek zakłada produkcję wielkotowarową i produkcję o znacznym stopniu uciążliwości związanej z dużymi przewozami, emisją zanieczyszczeń, hałasem, znacznymi polami elektromagnetycznymi, dużą ilością odpadów poprodukcyjnych itp. Wewnątrz znajdują się mieszkania, ale ewentualna funkcja hotelowa lub usługowa wchodziłaby w grę dopiero po zmianie planu zagospodarowania. 

Sam budynek został zaprojektowany przez architekta Czesława Świałkowskiego, autora wielu budynków w międzywojennym Gdańsku. Świałkowski był zaangażowany w Gdańskiej Macierzy Szkolnej i Polonii gdańskiej. Dlatego budynek Zamorskiej Wymiany Poczty, czyli Urzędu Pocztowego nr 3 zaprojektował w stylu polskiego dworku szlacheckiego. W 1927 roku pocztowcy rozpoczęli w nim pracę. Budynek ten, doskonale widoczny dla marynarzy, raził Niemców, którzy po 1939 roku zastanawiali się nad jego rozbiórką. Ostatecznie tak jednak się nie stało. Po wojnie wewnątrz mieściły się magazyny i administracja pocztowa. Podczas transformacji ustrojowej w pierwszej połowie lat 90. nowym właścicielem Poczty Morskiej została Telekomunikacja Polska. Stało się tak po rozpadzie przedsiębiorstwa państwowego Polska Poczta, Telegraf i Telefon. Po zmianach własnościowych nieruchomość należy w wieczystym użytkowaniu do Orange.

Budynek jest dwukondygnacyjny. Częściowo jest podpiwniczony, podobnie jak tylko część poddasza ma cechy użytkowe. Dach pokryty jest dachówką ceramiczną. Parter i pierwsze piętro mają przeznaczenie magazynowo-biurowe i znaczą wysokość - około cztery metry. Na fragmencie drugiego piętra znajdują się dwa mieszkania - jedno jednopokojowe, drugie dwupokojowe.

Oferta dostępna TUTAJ

Piotr Celej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: