Gulden - tak wyglądały gdańskie pieniądze

Filia Naukowa WiMBP w Gdańsku (ul. Obrońców Wybrzeża 2) zaprasza do obejrzenia wystawy pt. "Banknoty Wolnego Miasta Gdańska". Jej współorganizatorami są M. Habkowski (Polskie Towarzystwo Numizmatyczne) i T. Olkowski (Muzeum Historyczne Miasta Gdańska)
W Wolnym Mieście Gdańsku, w latach 1923 - 1939 obowiązywał Gulden Gdański. Wcześniej gulden gdański obowiązywał w okresie napoleońskim, kiedy po raz pierwszy utworzono Wolne Miasto Gdańsk.Gulden gdański został wprowadzony decyzją Senatu Wolnego Miasta Gdańska z 20 października 1923 r. oraz przez wydanie nowej ordynacji menniczej w dniu 20 listopada 1923. Wprowadzenie Guldena Gdańskiego wymusiło powstanie w listopadzie 1923 roku Banku Gdańskiego. 31 grudnia 1923 r. ustalono kurs wymiany na 750 miliardów inflacyjnych marek niemieckich za 1 guldena gdańskiego.
Z początkiem 1924 r. wycofano z obiegu markę niemiecką i zastępczy pieniądz lokalny, a gulden stał się jedynym środkiem płatniczym w Gdańsku. Gulden gdański był emitowany przejściowo przez spółkę akcyjną powołaną 19 października 1923 r. przez banki gdańskie, tzw. Gdańską Kasę Centralną (Danziger Zentralkasse AG). Gdańska Kasa Centralna emitowała pieniądz papierowy z datą 22 października 1923. Ostatnie Guldeny wycofano z obiegu na początku 1940 roku.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: