76. rocznica Zbrodni Katyńskiej - uroczystości w Starogardzie

W Starogardzie Gdańskim 13 kwietnia na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich odbędą się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

„Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

Uroczystości upamiętniające Zbrodnię Katyńską odbędą się 13 kwietnia na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich

Program uroczystości:

  • 12:50 zbiórka przy bramie Cmentarza
  • wystąpienie okolicznościowe
  • modlitwa w intencji ofiar
  • złożenie wiązanek kwiatów

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: