Natrafiono na kolejny trop bursztynowej komnaty

Muzeum w Mamerkach podczas inwentaryzacji bunkra odkryło nieznane dotąd pomieszczenie o wymiarach 3 m x 2 m. Wiele poszlak wskazuje na miejsce przechowywania bursztynowej komnaty.

Zimą 1944/45 roku w tym miejscu Niemcy wstrzymali budowę monstrualnej betonowej konstrukcji o wymiarach: 70 metrów długości, 50 metrów szerokości i 15 metrów głębokości. Pozostały po budowie betonowy prostokąt przypomina fundament niedokończonej budowy. Przeprowadzone podczas inwentaryzacji badanie georadarem wskazuje, że w obiekcie nr 31 znajduje się zamurowane, nieznane dotychczas pomieszczenie o wymiarach 3 m x 2 m. P

Pierwsze poszukiwania Bursztynowej Komnaty w Mamerkach miały miejsce już w latach 50. ubiegłego wieku. Wówczas do dowództwa jednostki saperów Wojska Polskiego stacjonującej w pobliskim Węgorzewie zgłosił się człowiek, który zeznał, że zimą 1944/45 na teren obiektu nr 31 wjechały niemieckie ciężarówki wojskowe. Ich ładunek złożono we wnętrzu obiektu i następnie je zamurowano. Saperzy rozpoczęli poszukiwania ukrytego skarbu, we wskazanym miejscu podłożono pięć ładunków wybuchowych. W wyniku eksplozji uzyskano jedynie wyrwy o rozmiarach od od 1 m3 do 5 m3. Nic jednak nie znaleziono.

Ponowne poszukiwania podjęto w latach ’60, tym razem ekipie towarzyszył były gauleiter Prus Wschodnich, Erich Koch, którego podejrzewano o nadzór nad ukryciem Bursztynowej Komnaty. Po wizji lokalnej dokonano kolejnych wysadzeń, lecz również niczego nie znaleziono.

Pomysł wznowienia poszukiwań powrócił po latach dzięki nowym technologiom. Przebadanie georadarem wykazało, że blisko miejsca, w którym prowadzono wysadzenia w latach 50., georadar wykrył pomieszczenie. Wstępne badania pokazały, że coś jest tam ukryte. Bartłomiej Plebańczyk z muzeum w Mamerkach wystosował do Urzędu Miejskiego w Węgorzewie zgłoszenie znaleziska, a także wystąpił do konserwatora zabytków w Ełku o wydanie zaleceń konserwatorskich.

Następnie dokonane będą odwierty i badanie z wykorzystaniem kamery.  Pracownicy muzeum podejrzewają, że w środku mogą znajdować się elementy Bursztynowej Komnaty oraz inne zrabowane dzieła sztuki. Szanse są nadzwyczaj duże, georadar wykazał obecność przedmiotów wewnątrz, zamurowanie ich świadczy o ich dużej wartości. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: