Ruszyły badania na chmieleńskim grodzisku

Archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku rozpoczęli pierwsze prace na chmieleńskim grodzisku. Celem badań jest ustalenie roli grodu w przeszłości i jego konstrukcji. Zgromadzone informacje następnie posłużą do szerzenia wiedzy wśród społeczności lokalnej i turystów. 

Badania prowadzone są przez Muzeum Archeologiczne na zlecenie Urzędu Gminy w Chmielnie. Przypomnijmy, że ostatnie badania na Grodzisku przeprowadzono przed 30 laty. Wówczas znaleziono m.in. narzędzia codziennego użytku, które trafiły do zbiorów muzeum. - Bardzo się cieszę, że udało się wznowić badania. Jak już poznamy wyniki zastanowimy się, jak wykorzystać je do promocji gminy, zależy nam na tym, by jak najwięcej osób poznało historię Chmielna. Główną marką, która promuje Chmielno na zewnątrz jest ceramika Neclów z bogatą historią, tymczasem mamy więcej ciekawych miejsc w Chmielnie, m.in. grodzisko - podkreśla wójt Jerzy Grzegorzewski.

W pierwszym etapie badań, tzw. archeologii nieinwazyjnej wzięli udział: Zdzisława Ratajczyk (archeologia), Krzysztof Misiewicz (geofizyka), Wiesław Małkowski (geodezja,geofizyka) i Miron Bogacki (fotografia i fotogrametria). W ramach prac m.in. wykonano zdjęcia i filmy lotnicze, wstępną analizę modelu 3D terenu, pomiary geodezyjne i badania geofizyczne. Jak informują badacze, zebrane dane posłużą do wykonania ortofotomap, modeli terenu i map anomalii magnetycznych, czyli dokumentacji, która pozwoli lepiej poznać grodzisko w Chmielnie i przygotować wykopaliska archeologiczne. W kolejnym etapie przeprowadzone zostaną badania wykopaliskowe, które pozwolą uzupełnić i rozszerzyć wiedzę o grodzisku i życiu codziennym jego mieszkańców. 

Wykonana zostanie również seria datowań dendrologicznych oraz radiowęglowych, jak również pobrane zostaną próbki botaniczne. Naukowcy mają nadzieję, że na terenie grodziska znajdą pozostałości założeń obronnych i zabudowy dawnego grodu, jak i artefakty związane z życiem jego mieszkańców m.in. przedmioty codziennego użytku, ozdoby, broń. Nie wykluczone, że znajdzie się tam również materiał zabytkowy związany z jeszcze starszym osadnictwem na tym terenie. Wyniki badań zostaną opracowane i przygotowane w specjalnej publikacji. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: