Ponownie udostępniona Wartownia nr 1!

Wartownia nr 1 była głównym punktem polskiej obrony we wrześniu 1939 r. Była jedną z kilku wartowni zbudowanych w latach trzydziestych XX w. na Westerplatte. Już od soboty, 30 kwietnia 2016 r., wartownia zostanie ponownie udostępniona do zwiedzenia.


Zbliża się wojna
W celu lepszego zabezpieczenia terenu Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, miejsca przeładunku broni i amunicji, w latach 1933 - 1934 zbudowano cztery żelbetonowe wartownie, a w 1936 r. później budynek koszar. Zabezpieczeniem terenu Wojskowej Składnicy Tranzytowej zajmował się 88-osobowy oddział polskich żołnierzy. Wobec wzrostu napięcia w relacjach polsko-niemieckich latem 1939 r. załoga placówki została wzmocniona do liczby ok. 217 żołnierzy i rezerwistów.

1 września 1939 r., o godz. 4.48 pierwsze pociski z niemieckiego pancernika Schleswig Holstein dały sygnał do ataku na polską placówkę oraz rozpoczęcia kolejnej światowej wojny. Po siedmiu dniach trudnej obronny, major Henryk Sucharski, Komendant Składnicy, zadecydował o kapitulacji.Okres powojenny
Z dawnych obiektów na Westerplatte do dnia dzisiejszego zachowały się: wartownia nr 1 (jako jedyna udostępniona dla zwiedzających, jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska), wartownia nr 4, budynek dawnej elektrowni, 2 magazyny amunicyjne (znajdują się dziś na terenie zajętym przez wojsko) oraz ruiny budynku koszar.

Wartownia nr 1 zagrażało jej w latach sześćdziesiątych rozbiórka, stała bowiem na terenie nabrzeża portowego, obecnie bazy promowej. Całe szczęście, w 1967 r. budynek został przesunięty w trakcie skomplikowanej operacji.

Oddział muzeum
W 1974 r. Związek Bojowników o Wolność i Demokrację (ZboWiD) w Nowym Porcie zorganizował w budynku wartowni Izbę Pamięci. W oddział MHMG została przekształcona w 1980 r.

Obecnie we wnętrzu wartowni są prezentowane są pamiątki po Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej obrońcach. 
 

Godziny otwarcia Wartownia Nr 1 na Westerplatte (oddział czynny w sezonie letnim):

30 kwietnia – 31 maja: poniedziałek – niedziela: 9.00 – 16.00

1 czerwca – 31 sierpnia: poniedziałek – niedziela: 9.00 – 18.00

1  września – 30 września: poniedziałek – niedziela:  9.00 – 16.00

 

Oddział czynny w dni świąteczne: 1 maja, 3 maja, 26 maja i 15 sierpnia.

W Oddziale Wartownia Nr 1 na Westerplatte nie ma dnia wolnego wstępu. Wyjątek stanowi dzień 1 września każdego roku.

Wstęp maksymalnie do 25 osób jednocześnie.


 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: