Sołdek powróci do stoczni

Stocznia Gdańska to ważna przestrzeń pamięci Polaków i Europejczyków, miejsce robotniczych protestów i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". To miejsce ikona, synonim zmian i jeden z symboli Gdańska.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ma będzie współorganizatorem konferencji naukowej "Historia Stoczni Gdańskiej", która odbędzie się w dniach 3-4 listopada 2016 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Sołdek już od 35 lat jest z nami: 28 kwietnia 1981 roku został przekazany ówczesnemu Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku z przeznaczeniem na muzealną eksploatację.

Dziś, ten pierwszy zbudowany po II wojnie światowej w Stoczni Gdańskiej statek pełnomorski, jest nie tylko jednym z najczęściej odwiedzanych przez zwiedzających oddziałów Muzeum. Charakterystyczna sylwetka rudowęglowca, zacumowanego przy Nabrzeżu Ołowianki na dobre wpisała się w krajobraz Gdańska. "Sołdek" budzi emocje, ma niewyczerpany potencjał i jest wiecznie młody! Podczas listopadowej konferencji w Europejskim Centrum Solidarności statek-muzeum "Sołdek" będzie miał swój własny panel naukowy, podczas którego historycy i edukatorzy zastanawiać się będą jaką wartość ma dziś rudowęglowiec, jakie możliwości kryją się w jego ładowniach i gdzie właściwie powinien cumować.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: