Nowy portal IPN poświęcony historii Polski w latach 1918-1989

Ponad 2 tys. artykułów, filmów, książek i e-booków połączonych z wydanym przez IPN kompendium wiedzy o historii Polski w latach 1918-1989 "Od niepodległości do niepodległości" udostępnionych w formie cyfrowej znalazło się na nowym portalu Instytutu. "Idea portalu wyszła od naszej publikacji +Od niepodległości do niepodległości+ wydanej w 2010 r. To kompendium wiedzy o najnowszej historii Polski skierowane głównie do uczniów, zwłaszcza maturzystów. Generalnie to książka mająca w sposób przystępny i nowoczesny przybliżać historię Rzeczpospolitej w XX w." - opowiadał PAP pomysłodawca i koordynator portalu dr Tomasz Ginter.

"Taka też była idea śp. prezesa Janusza Kurtyki, by tę publikacją napisali młodsi historycy, z pokolenia, które się urodziło w latach 70. By na ich spojrzenie nie wpływały osobiste doświadczenia, tylko by napisali to rzeczywiście z punktu widzenia historyków" - dodał.

Bazą portalu http://www.polska1918-89.pl/ jest udostępniona w formie cyfrowej książka "Od niepodległości do niepodległości". "Struktura publikacji opublikowanej z takim samym podziałem na rozdziały stała się pretekstem do udostępniania na jednym portalu także innych naszych zasobów w formie cyfrowej. To wszystkie publikacje wydane przez IPN i zamieszczone cyfrowo w sieci" - relacjonował Ginter. "Idea portalu wyszła od naszej publikacji +Od niepodległości do niepodległości+ wydanej w 2010 r. To kompendium wiedzy o najnowszej historii Polski skierowane głównie do uczniów, zwłaszcza maturzystów. Generalnie to książka mająca w sposób przystępny i nowoczesny przybliżać historię Rzeczpospolitej w XX w." - opowiadał PAP pomysłodawca i koordynator portalu dr Tomasz Ginter. To artykuły, książki, filmy i e-booki, a także pierwszy wydany niedawno przez IPN audiobook - pamiętnik Zdzisława Brońskiego "Uskoka", żołnierza AK, po wojnie uczestnika podziemia antykomunistycznego. Wszystkie te materiały zostały połączone z treścią publikacji.

Np. pod rozdziałem o agresji Niemiec i ZSRS na Polskę w 1939 r. znajdziemy podlinkowane wszystkie materiały wiążące się z tym tematem - publikacje biograficzne, książki czy artykuły. Dodatkowo materiały otagowano kategoriami tematycznymi. Dla poszukujących informacji biograficznych jest osobna strona z biografiami. Są tam biogramy nie tylko osób szeroko znanych, ale wszystkich, których historie w jakiś sposób pojawiają się w materiałach IPN. "W ten sposób użytkownik może dotrzeć do postaci zupełnie nieznanych lub zapomnianych, niekiedy niesłusznie, których osobiste losy są bardzo ciekawe. Przedstawiane biogramy, prezentowane alfabetycznie, również zostały otagowane kategoriami tematycznymi, więc można wyszukać wśród nich np. wyłącznie Żołnierzy Wyklętych lub Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata" - powiedział Ginter. Jak zaznaczył, portal daje więc różnorodne możliwości dotarcia do materiałów, które można ściągnąć i w razie potrzeby wydrukować. "Może także być dużą pomocą dla nauczycieli, którzy mogą np. skorzystać z zamieszczanych tam fotografii. Portal jest bowiem ilustrowany zdjęciami głównie z zasobu archiwalnego, niekiedy po raz pierwszy publikowanymi jak np. obszerny reportaż z pierwszej rejestracji Solidarności w październiku 1980 r.

I te wszystkie fotografie też są do wyszukania. Na portalu zamieszczono także mapy i dokumenty np. różnego typu plakaty informacyjne czy propagandowe" - mówił pomysłodawca i koordynator portalu. Ponieważ nauczyciele są obok uczniów ważną grupą docelową portalu, jest tam wiele przydatnych dla nich materiałów. "Np. omawiając bitwę pod Monte Cassino wystarczy, że wyszukają podrozdział opisujący ten okres i znajdą tam potrzebne materiały dodatkowe. Jeżeli potrzebują informacji wyłącznie o tej bitwie mogą także skorzystać z zamieszczonego na portalu obszernego kalendarium, gdzie daty są linkami do materiałów dotyczących konkretnego wydarzenia" - wyjaśnił Ginter.

"Materiały są więc udostępniane w takiej formie, by jak najbardziej ułatwić użytkownikom dotarcie do interesujących ich informacji. Oczywiście portal będzie na bieżąco uzupełniany, ponieważ Biuro Edukacji Publicznej cały czas wydaje nowe publikacje. Dlatego ten zbiór stale będzie rósł. W tej chwili liczy ok. 3 tys. materiałów, z czego ponad 2 tys. obecnie zostało podlinkowanych na portalu. Jesteśmy w trakcie linkowania pozostałych. Na bieżąco będą także dochodziły kolejne materiały. Liczymy, że portal będzie żył i cały czas się rozrastał. W miarę potrzeby będziemy się również starali dodawać nowe funkcjonalności" - podsumował pomysłodawca i koordynator portalu.

/PAP

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: