Dwa miliony za obrazy – w Sopocie padł rekord!

Dwa miliony z jednej aukcji, czyli rekordowa, poza Warszawą, suma licytacji dzieł sztuki padła drugiego maja na Aukcji Dzieł Sztuki w Sopockim Domu Aukcyjnym. Sprzedał się między innymi słynny Van Dyck, a rekordową sumę uzyskało wystawiane po raz pierwszy w Sopocie, dzieło Mehoffera.

- Dwa miliony to kwota, którą dotąd udawało się uzyskiwać jedynie na aukcjach dzieł sztuki w Warszawie – komentuje aukcję Jacek Kucharski z Sopockiego Domu Aukcyjnego. - Warto zwrócić jednak uwagę na jakość prac. Biorąc pod uwagę, że większość sprzedanych obrazów to ekstraklasa malarstwa polskiego, oraz obraz światowego arcymistrza, kwota przestaje specjalnie zaskakiwać. Na liście sprzedanych prac znalazły się takie nazwiska jak: Teodor Axentowicz, Mela Muter, Zygmunt Menkes, Juliusz Kossakj, Jerzy Kossak, Włodzimierz Tetmajer, Olga Boznańska, Wojciech Weiss, Józef Mehoffer, Wlastimil Hoffman, Tadeusz Pruszkowski, Julian Fałat, Jan Cybis, Władysław Hasior, czy Stanisław Horno Popławski.

Co ciekawe, najdroższy wcale nie okazał się obraz „Młoda Dziewczyna przy balustradzie”, autorstwa Abrahama van Dyck-a. Dzieło, które przez lata znajdowało się w zbiorze żydowskiego marszanda, Jacquesa Goudstikkera, który zgromadził imponującą kolekcję malarstwa holenderskiego XVII i XVIII wieku a którego zbiory zagarnęli hitlerowcy, sprzedano za okazyjną cenę 105 000 złotych. Znacznie poniżej pierwotnej wyceny, wynoszącej pół miliona złotych. - Na tle ceny Van Dycka widać wyraźne wzrost wartości rodzimych autorów. Praca Józefa Mehoffera, „Merkury i Jagniesia” z 1914 roku, uzyskał bardzo wysoką jak na polskie malarstwo, cenę 245 000 złotych. Za 150 tysięcy sprzedał się Julian Fałat, za 100 000 Wlastimil Hoffman. Wracamy do tego co polskie. To tendencja, jaką obserwuję od początku roku, równolegle z i stotnym wzrostem zainteresowania inwestowaniem w sztukę - komentuje Jacek Kucharski Kolejna wielka aukcja najwybitniejszych dzieł malarstwa w Sopocie, już w sierpniu. Kilka tygodni wcześniej ruszy w siedzibie SDA na Monte Cassino wielka wystawa przedaukcyjna, która ma szansę stać się artystycznym wydarzeniem lata w kurorcie.

Kto nie chce tak długo czekać, może wziąć udział 19 maja w Aukcji Varia, która odbędzie się w warszawskiej siedzibie Sopockiego Domu Aukcyjnego przy Nowym Świecie w Warszawie. W katalogu znalazł się między innymi słynny „Poczet Sztandarowy Ułanów” autorstwa Wojciecha Kossaka, obrazy Koreckiego, Hoffmana i sporo sztuki użytkowej, oraz biżuterii.

Zobacz również:

W Sopocie wystawili na sprzedaż Van Dycka z 1636 roku

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: