Noc Muzeów w Gdańsku [PROGRAM]

Europejska Noc Muzeów to wyjątkowe wydarzenie. Portal strefahistorii.pl przedstawia program święta instytucji kultury w Gdańsku. W tym roku Noc Muzeów odbywa się 21 maja.

 

AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH

Mała Zbrojownia, Wydział Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku

MIEJSCE: Plac Wałowy 15, Gdańsk

GODZINY: 10.00–14.00

WSTĘP: bezpłatny

www.asp.gda.pl

Maraton Rzeźby, koordynator: Sylwia Jakubowska

10.00–14.00 – warsztaty dla młodzieży i dorosłych / rzeźba

10.00–14.00 – warsztaty dla młodzieży i dorosłych / rysunek

10.00–13.00 – warsztaty dla dzieci / rzeźba       

Zapisy i informacje: warsztatyrzezba@op.pl.

Wielka Zbrojownia

MIEJSCE: ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej),

GODZINY: 19.00–1.00

WSTĘP: bezpłatny

Aula, I P

19.00 – wystawa: Kolekcja Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kurator wystawy: Anna Reinert

23.00 – W rytmie Sarah K. – spektakl grupy TeArt, teatru ASP w Gdańsku, reżyseria: Marzena Wojciechowska-Orszulak, multimedia: Filip Ignatowicz, muzyka: Agnieszka Świstulska

Mała Aula, I P

19.00 – wystawa Zbrojownia Sztuki, kurator wystawy: Robert Kaja

Zbrojownia Sztuki (parter Wielkiej Zbrojowni)

19.00 – TRANSFER – wystawa prac pedagogów Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

BIBLIOTEKA GDAŃSKA PAN

MIEJSCE: ul. Wałowa 15, Gdańsk

GODZINY: 19.00–1.00

WSTĘP: bezpłatny

www.bgpan.gda.pl

Biblioteka ogrodem

„Każdy człowiek jest innym kwiatem w ogrodzie wszechświata” – słowa poetki Aldony Różanek są mottem Nocy Muzeów 2016 w PAN Bibliotece Gdańskiej. W tę wyjątkową noc zabytkowe wnętrza Biblioteki staną się na kilka godzin przestrzenią doznań natury estetycznej, intelektualnej i duchowej. Uczestnicy wydarzenia wyruszą w cudowną podróż do krainy książki historycznej… i nie tylko!

Motywem przewodnim będą kwiaty i rośliny lecznicze utrwalone w różnych dokumentach bibliotecznych – rękopisach, inkunabułach, starych drukach oraz ilustracjach botanicznych z XV-XXI w. W książkach kwiaty i zioła były obecne od… zawsze, jako prosty element dekoracyjny na marginesach kart, w iluminowanych inicjałach rękopisów, w zwierciadłach opraw książkowych, jako nośnik symbolu zamkniętego w ramach sygnetu drukarskiego, czy w końcu jako element opracowań botanicznych, rękopiśmiennych i drukowanych. Te ostatnie, herbaria i florilegia (XV-XVIII w.) należące niegdyś do gdańskich patrycjuszy, kryją w sobie piękne ilustracje ziół i kwiatów, stanowią rodzaj naukowej dokumentacji, jednocześnie będąc świadectwem wielkiego kunsztu artystycznego rysowników, drzeworytników, miedziorytników i malarzy.

– Herbaria i florilegia ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiejpokaz historycznych książek botanicznych oraz rękopisów (Czytelnia Zbiorów Historycznych)

– „Gdańskie arkadie” – wystawa (Sala Wystawowa)

– Sala Merian (ekspozycja poświęcona Marii Sibylli Merian (1647–1717) oraz pokaz rycin botanicznych uczniów mgr Doroty Brylskiej z Gimnazjum nr 1 w Gdyni

– warsztaty malowania na tkaninie

– godz. 20.00, Sala Merian – wykład O średniowiecznych ogrodach…, dr hab. inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska (Politechnika Gdańska)

– godz. 21.30, parter, koncert muzyki dawnej Caritas abundat in omnia… od najniższej głębi do najwyższych gwiazd… z muzyką średniowiecznych mnichów i mniszek tu i teraz – pieśni Hildegardy z Bingen, dr Joanna Orzeł z zespołem Kapela Mariacka, facebook.com/KapelaMariacka/info

– parter, spotkanie z Krzysztofem Kowalskim i ekspozycja jego malarstwa botanicznego inspirowanego twórczością Marii Sibylli Merian, www.esperoart.com

– zajęcia artystyczne dla dzieci Kwiaty z papieru (Katalog I) – nauka robienia ozdób z papieru i bibuły; różne techniki: origami, kirigami, kirikomi, scrapbooking

– performance (Katalog II): Hildegarda z Bingen rysująca zioła

– wystawa roślin z Centrum Ogrodniczego Justyny Kalety, www.ogrodyjustyny.pl

CENTRUM HEWELIANUM

MIEJSCE: ul. Gradowa 6, Gdańsk

GODZINY: 19.00–1.00

WSTĘP: bezpłatny, 1 zł

www.hewelianum.pl

Maszyna nauki… W RUCH!

Centrum Hewelianum zaprasza na niezwykłą podróż – czas wyRUSZYĆ w głąb nauki!

Zderzenie z RUCHEM

Dawkę adrenaliny, moc wrażeń i niezapomnianych doświadczeń dostarczą samochodowe symulatory dachowania oraz zderzenia. Nad bezpieczeństwem będą czuwać profesjonaliści, a każda przejażdżka będzie stanowić doskonałą prewencję podnoszącą bezpieczeństwo na drodze. Symulatory dostępne w trybie ciągłym, liczba miejsc ograniczona.

Polecane od lat 13.

ILUZJA w RUCH!

Czy można oszukać prawa rządzące światem i przyrodą? Oczywiście, że tak! Zapierający dech w piersiach pokaz iluzji. będzie najpiękniejszym oszustwem, jakiego można doświadczyć!Pokazy o wyznaczonych godzinach, liczba miejsc ograniczona.

Polecane od lat 5 do 105.

Żonglerka, która poRUSZA mózg!

Nauka ma dowody na to, że wykonywanie skomplikowanych zadań wzrokowo-ruchowych, takich jak żonglowanie, zmienia architekturę mózgu! Pokazy połączone z warsztatami. będą doskonałą zachętą do dalszych ćwiczeń.Pokazy o wyznaczonych godzinach, liczba miejsc ograniczona.

Polecane od lat 5 do 105.

Kosmos w RUCHU – RUCH w kosmosie

Tej nocy gwiazdy będą na wyciągnięcie ręki! Wielka i Mała Niedźwiedzica, Kasjopea, Gwiazda Północna – takie atrakcje czekają podczas seanse astronomiczne.

Pokazy o wyznaczonych godzinach, liczba miejsc ograniczona.

Polecane od lat 5 do 105.

Podglądanie RUCHU

Tajne laboratorium Centrum Hewelianum stanie otworem! Niezwykłe wnętrza Galerii RUCHU, a w nich dźwięk w próżni, wielkie wahadło, tunel aeorodynamiczny i podglądanie kosmicznego promieniowania. – zjawisko RUCHU obdarte zostanie z wszystkich tajemnic! Pokazy o wyznaczonych godzinach, liczba miejsc ograniczona.

Polecane od lat 13.

Malutkie poRUSZENIE, czyli atrakcje w Laboratorium Pana Kleksa

Tej nocy nie zasną ani rybki, ani dzieci, a to za sprawą atrakcji czekających w magicznych i bajkowych przestrzeniach Laboratorium. Nawet w W Krainie Sennych Lusterek będzie wrzało od atrakcji! Polecane dla dzieci w wieku 3–9 lat. Atrakcja dostępna w trybie ciągłym, liczba miejsc ograniczona.

Polecane dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat.

Nie śpij, RUSZAJ na zwiedzanie, czyli interaktywne wystawy Centrum Hewelianum (Dookoła Świata, Z energią!, Łamigłówka, Zabawy z historią) Wystawy dostępne w trybie ciągłym, liczba miejsc ograniczona.

Polecane od lat 5 do 105.

Informacje o atrakcjach bezpłatnych oraz atrakcjach biletowanych na stronie www.hewelianum.pl.

 

 

 

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI

MIEJSCE: Plac Solidarności 1, Gdańsk

GODZINY: 19.00-1.00

WSTĘP: 1 zł

www.ecs.gda.pl

Nocne Marki na tropie marki

W ECS wielka feta! Otrzymaliśmy prestiżową Nagrodę Muzealną Rady Europy, która jest niczym certyfikat najwyższej jakości. Na znak tego wyróżnienia przez cały 2016 rok mieszkać będzie u nas Kobieta z pięknym biustem (1969) – statuetka autorstwa Joana Miró (1893–1983). I to jest właśnie nasza marka na Noc Muzeów i cały rok.

Zdaniem Rady Europy ECS jest „fascynującym przykładem instytucji kultury działającej na rzecz promocji wolności i solidarności”, a to zobowiązuje – na wystawie stałej uruchomimy opozycyjną drukarnię i zaśpiewa bard, w warsztacie rodzinnego wytwórstwa artystycznego będą powstawać rzeźby, w mediatece otwieramy kino na życzenie pełne filmów, których nie zobaczycie nigdzie indziej, będzie można zwiedzić bibliotekę, podziwiać panoramę stoczni i miasta z wysokości tarasu na dachu oraz zagrać w planszówki. Zaprezentujemy też oczywiście naszą Kobietę z pięknym biustem. A na dokładkę przewodnicy będą oprowadzać dzieci i dorosłych po stoczni, bo historyczny zespół obiektów Stoczni Gdańskiej i ECS uhonorowane zostały Znakiem Dziedzictwa Europejskiego, ale to już zupełnie inna historia…

Część punktów z programu Nocy Muzeów w ECS wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc. Rejestrację otworzymy 10 maja, zapraszamy online: ecs.gda.pl/noc, a potem w realu!

Program

19.15 (co godzinę) – poznajcie Kobietę z pięknym biustem

19.00–23.00 – rodzinne wytwórstwo artystyczne

19.30, 20.30, 21.30, 22.30 – spacer po stoczni dla dzieci z opiekunami (wymagają rejestracji)

20.00, 21.00, 22.00 – spacer po stoczni dla dorosłych (wymagają wcześniejszej rejestracji)

19.30–22.30 – podziemna drukarnia (wystawa stała)

20.00, 21.00, 22.00, 23.00 – solidarnościowe ballady (wystawa stała)

19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, 24.00 – zwiedzanie biblioteki

19.00–23.00 – Kino na życzenie

19.00–21.00 – Planszogranie

19.00–1.00 – Tarasowanie

 

 

GARNIZON KULTURY

STARY MANEŻ

MIEJSCE: ul. Słowackiego 23, GDAŃSK

GODZINY: 19.00-1.00

WSTĘP: bezpłatny

www.starymanez.pl

ZWIEDZANIE BROWARU

Każda dzielnica zasługuje na swoje piwo, i tak też od jakiegoś czasu We Wrzeszczu, na terenie Garnizonu Kultury rodzi się do życia Browar. W ramach Europejskiej Nocy Muzeów będziecie mieli okazję zwiedzić miejsce w Starym Maneżu, gdzie powstaje piwo, porozmawiać z piwowarem i zadać mu wszystkie możliwe pytania, które was nurtują - te dotyczące procesu produkcji, surowców czy legend miejskich związanych z piwem. Podsumowując: wpadajcie, oglądajcie, pytajcie. Autorów tych najciekawszych pytań, piwowar zaprosi do degustacji.

POKAZ FILMÓW TANECZNYCH I MUSICALI

Przygotowaliśmy prawdziwą ucztę dla miłośników filmów tanecznych i musicali. Zaprezentujemy aż 5 tytułów, z których każdy zalicza się do klasyki gatunku. Wieczór zaczniemy od filmu, w którym główny bohater (w tej roli Kevin Bacon) buntuje swoich rówieśników przeciwko lokalnej władzy, łamiąc przy tym zakaz tańczenia i słuchania rockowej muzyki. Następnie pokażemy film, z którego słynna scena egzaminu do szkoły baletowej zainspirowała samą Jennifer Lopez przy tworzeniu klipu do piosenki „I’m Glad”. Pokażemy również wzruszającą historię 11-letniego chłopca z górniczej rodziny, który wbrew otoczeniu marzy o tym, by zostać tancerzem Królewskiej Akademii Tańca. Nie zabraknie również dwóch najsłynniejszych musicali z Johnem Travoltą w roli głównej.

SZTUKA WYBORU

MIEJSCE: ul. Słowackiego 19, Gdańsk

GODZINY: 19.00–1.00

WSTĘP: bezpłatny

www.sztukawyboru.eu

19.00 – Wernisaż i koncert

Longstory WZORY. Longstory eksperymentuje z aplikacją wzorów na różne powierzchnie. Autorki pokażą m.in. tkaniny, tapety i grafiki. longstory.pl.

Koncert zespołu Xenony, który zagra utwory inspirowane wzorami prezentowanymi na wystawie. xenony.bandcamp.com

Natalia Uryniuk - WONDERFUL wystawa

Natalia Uryniuk - artystka i ilustratorka. Doktorantka gdańskiej ASP. Asystentka w Pracowni Ilustracji. Zaprojektowała kolekcję ubrań dla marki modowej EVC DSGN. Jej prace były pokazywane m. in. w Pekinie, Kairze, Porto, Hong Kongu, czy Singapurze. Natalia otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka ilustracji do książek: Zabaw się w Gdańsku i Na Tropach Kaszub. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. ilustracje z najnowszej książki dla dzieci o podróżowaniu. Prace tryskają humorem i kolorem. Poznawanie świata to fantastyczna przygoda! www.uryniuk.pl

Zobacz Grafikę Roku!

Doroczna, pokonkursowa wystawa prac studentów gdańskiej ASP. Kilkadziesiąt prac - najlepszych z najlepszych, zgłoszonych do corocznego konkursu studentów gdańskiej ASP przez sześć pracowni grafiki prowadzonych w uczelni. Wystawa zaprezentuje prace wybrane przez jury konkursu pod auspicjami Dziekana Wydziału Grafiki prof. Janusza Akermanna. Zgodnie z zasadami corocznej rywalizacji, w zmaganiach o tytuł Grafiki Roku, tradycyjnie ubiega się kilkadziesiąt prac promowanych przez pracownie i zgłaszanych przez autorów osobiście do rywalizacji sztuki, warsztatu i talentu.

GDAŃSKA GALERIA MIEJSKA

Gdańska Galeria Miejska 1

MIEJSCE: ul. Piwna 27/29

GODZINY: 18.00–24.00

WSTĘP: bezpłatny

www.ggm.gda.pl

18.00–24.00 – wystawa Marty Branickiej „Róża jest różą…”

Marta Branicka, na co dzień związana z gdańską ASP, pokazuje swoje najnowsze ceramiczne i metalowe rzeźby.

Gdańska Galeria Güntera Grassa

MIEJSCE: ul. Szeroka 34/35, 36, 37 · Grobla I 1/2

GODZINY: 17.00–24.00

WSTĘP: bezpłatny

17.00–20.00 – warsztaty trójwymiarowych kolaży Pop-Up & 3D

Uczestnicy: 3–∞

Chilijski artysta Joe Lemat pokaże, jak wykonać niepowtarzalny KOLAŻ POP-UP. Uczestnicy stworzą trójwymiarowe obrazy złożone z papierowych elementów, ich inspiracją będą historie z powieści Güntera Grassa.

20.00–22.00 – warsztaty linorytnicze „bezwidokówek”

Uczestnicy: 7–∞

Grażyna Tomaszewska zaprezentuje uczestnikom technikę graficzną – linoryt. W czasie warsztatów będzie można wykonać matryce za pomocą dłut i odbić je na prasie graficznej.

18.00–24.00 – wystawa „Günter Grass – kolekcja Plus”

Wystawa „Günter Grass – kolekcja Plus” jest próbą stworzenia dialogu pomiędzy sztuką słynnego noblisty a pracami gdańskich artystów.

 

Gdańska Galeria Miejska 2

MIEJSCE: ul. Powroźnicza 13/15

GODZINY: 18.00–24.00

WSTĘP: bezpłatny

Wystawa Julity Wójcik „Bez widoków”

Julita Wójcik – jedna z najbardziej znanych współczesnych gdańskich artystek – pokaże swoje prace z lat 2003–2016.

 

INSTYTUT KULTURY MIEJSKIEJ

MIEJSCE: ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

GODZINY: 16.00–1.00

WSTĘP: bezpłatny

www.ikm.gda.pl

16.00, 18.00 – Gdańskie Miniatury „Gdańskie legendy” – dla rodzin i grup nieformalnych

Zbiórka: ul. Długi Targ 39/40, na wysokości IKM, zapisy: miniatury@ikm.gda.pl

20.00 – spacer Działaczki Wolnego Miasta po Starym i Głównym Mieście w ramach projektu Metropolitanka.

22.00 – spacer Prekursorki po Starym i Głównym Mieście w ramach projektu Metropolitanka. Spacer około 1,5 godziny.

Zbiórka: ul. Długi Targ 39/40, na wysokości IKM. Informacje, zapisy: sien@ikm.gda.pl

 

16.00–1.00 – punkt informacyjny Europejskiej Nocy Muzeów

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ

MIEJSCE: al. Grunwaldzka 216, Gdańsk

GODZINY: 15.00–21.00

WSTĘP: bezpłatny

www.ipn.gov.pl/obep-gdansk

Archiwum „od kuchni” (prasowanie żelazkiem archiwalnym) – zwiedzanie magazynów archiwalnych

Edukacja – gry planszowe i edukacyjne IPN (gry „lotnicze” IPN: „7. W obronie Lwowa”, „111. Alarm dla Warszawy”, „303. Bitwa o Anglię”), krótka historia „bibuły” i pokazy sitodruku

Zabawa – zajęcia dla najmłodszych („Niedźwiedź Wojtek i jego wojenne opowieści”, „Polak Mały”), możliwość zrobienia zdjęcia na tle fotościanki z historycznym zdjęciem

 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

MIEJSCE: ul. Mariacka 25/26, Gdańsk

GODZINY: 19.00–1.00

WSTĘP: 1 zł

www.archeologia.pl

Magiczny świat Słowian                     

1. Skąd pochodzą Słowianie?                                   

2. Świat wierzeń, obrzędów, przesądów, rytuałów. Wyjaśnimy, przed czym chroniła czerwona wstążeczka, kim byli żercy, kto był groźniejszy: dusiołek czy strzyga?                               

3. Jaka była pozycja kobiety? Kiedy była „urocza”, a kiedy stawała się białogłową?

4. Sploty, supły, wątki i przęśliki – prezentacja warsztatu tkackiego                           

5. Warsztat skórniczy – prezentacja techniki zdobienia skóry                            

6. Harce i swawole – koncerty muzyki średniowiecznej, pokaz i nauka gry na instrumentach (zespół TRYZNA). Prezentacja gier planszowych (poznawanie zasad gry, rozgrywki)           

7. Przysmaki kuchni słowiańskiej (ciekawostki, degustacja)                           

8. Sztuka wojenna: od tuniki do kolczugi, czyli jak ubierali się słowiańscy wojowie, trening wojownika

Ponadto: wystawa czasowa: Każdy krok zostawia ślad oraz nocna panorama Gdańska z wieży widokowej Domu Przyrodników.                                  

PIWNICA ROMAŃSKA

MIEJSCE: Plac Dominikański 1, Gdańsk          

GODZINY: 19.00–1.00

WSTĘP: 1 zł

www.archeologia.pl

Rozszerzyliśmy formułę zwiedzania. Odwiedzający obejrzą Zapraszamy na film i wystawę przedstawiające historię Kępy Dominikańskiej w Gdańsku a następnie na zwiedzanie podziemi pod Placem Dominikańskim, gdzie prezentowane są relikty pierwszego klasztoru dominikanów. Kolejnym punktem wędrówki będzie poziom –1 Hali Targowej - relikty I kościoła pw. św. Mikołaja oraz wystawa. Ostatnim punktem programu będzie nocne zwiedzanie kościoła św. Mikołaja w towarzystwie zakonników.

MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

 

MIEJSCE: Westerplatte

GODZINY: 20.00–1.00

WSTĘP: bezpłatny

www.muzeum1939.pl

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na Westerplatte, gdzie przygotowało różne atrakcje umiejscowione w dwóch strefach edukacyjnych. Program dedykowany dorosłym i dzieciom.

Strefa poświęcona Lądowej Obronie Wybrzeża i obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej w 1939 r. Pokazy w wykonaniu rekonstruktorów. Główna atrakcja to pokazy pirotechniczne "Bombardowanie koszar" (Nowe Koszary). Godz. 21.00, 22.00, 23.00.

Ponadto ekspozycja sprzętu wojskowego i wyposażenia żołnierzy z okresu kampanii polskiej.

Strefa edukacyjna związana z obchodami „Roku Cichociemnych”: stanowiska z warsztatami i zadaniami dla wszystkich grup wiekowych, dzięki nim uczestnicy poznają wybrane akcje specjalne, w które zaangażowani byli spadochroniarze Armii Krajowej.W ramach udziału w zadaniach przygotowanych w strefie uczestnicy będą mieli możliwość przejazdu drezynami po półwyspie.

Dodatkowo: zwiedzanie wystawy plenerowej „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol”

Teren Westerplatte będzie oświetlony i patrolowany przez pracowników ochrony.

MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA GDAŃSKA

 

MUZEUM BURSZTYNU

MIEJSCE: Targ Węglowy 26, Gdańsk

GODZINY: 19.00–1.00

WSTĘP: 1 zł

www.mhmg.gda.pl

Wystawa „Biżuteria świata i fotografie Elżbiety Dzikowskiej” ze zbiorów Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu.

Ponadto na dziedzińcu: m.in. warsztaty złotnicze, pokaz szlifowania bursztynu oraz kuchnia meksykańska (Restauracja Pueblo) przy akompaniamencie gitary. Dodatkowo konkurs z nagrodami. Warunkiem uczestnictwa będzie zebranie 3 pieczątek pochodzących z Muzeum Bursztynu, Galerii „Manufaktura Bursztynu” S&A oraz Pomorskiego Centrum Informacji Turystycznej.

MUZEUM ZEGARÓW WIEŻOWYCH

MIEJSCE: ul. Wielkie Młyny 10, Gdańsk

GODZINY: 19.00–1.00

WSTĘP: 1 zł

www.mhmg.gda.pl

Zwiedzanie wystawy stałej zegarów wieżowych, pierwszego na świecie zegara pulsarowego oraz carillonu – instrumentu do gry na dzwonach.

21.00 – koncert carillonowy wyk. Monika Kaźmierczak.

Wejście do Muzeum od godziny 19.00, co pół godziny, w grupach 30-osobowych. Ostatnie wejście o godzinie 00.30

DOM UPHAGENA

MIEJSCE: ul. Długa 12, Gdańsk

GODZINY: 19.00–1.00

WSTĘP: 1 zł

www.mhmg.gda.pl

W trakcie zwiedzania będzie możnai dowiedzieć się, jak odbywała się nauka rzemiosła zegarmistrzowskiego oraz zapoznać się z ofertą gdańskich zegarmistrzów. Gdańskie zegary wyróżniał w XVII i XVIII w. bardzo wysoki poziom wykonania. Dodatkowo – pokaz strojów (szytych współcześnie) wzorowanych na ubiorach pochodzących z XVIII w. Liczba gości każdorazowo ograniczona do około 40–45 osób.

RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA

MIEJSCE: ul. Długa 46/47, Gdańsk

GODZINY 19.00–1.00

WSTĘP: 1 zł

www.mhmg.gda.pl

Zwiedzanie z oprowadzaniem. W programie koncert studentów klasy altówki prof. I. Albrecht oraz as. K. Tymendorfa Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.

MUZEUM POCZTY POLSKIEJ

MIEJSCE: ul. Obrońców Poczty Polskiej 1/2

GODZINY: 19.00–1.00

WSTĘP: 1 zł

www.mhmg.gda.pl

Zwiedzanie z przewodnikiem.

DWÓR ARTUSA

MIEJSCE: ul. Długi Targ 43/44, Gdańsk

GODZINY 19.00–1.00

WSTĘP: 1 zł

www.mhmg.gda.pl

Zwiedzanie z przewodnikiem.

WARTOWNIA NR 1

MIEJSCE: ul. mjr. H. Sucharskiego, Gdańsk

GODZINY 19.00–1.00

WSTĘP: 1 zł

www.mhmg.gda.pl

Zwiedzanie z przewodnikiem.

 

NADBAŁTYCKIE CENTRUM KULTURY

CENTRUM ŚWIĘTEGO JANA

MIEJSCE: ul. Świętojańska 50, Gdańsk

GODZINY:19.00–0.30

WSTĘP: bezpłatny

www.nck.org.pl

19.00–22.00, 22.30–0.30 – zwiedzanie z przewodnikiem miejsc na co dzień niedostępnych: wieży, Biblioteki Zappia z 1689 r. oraz dawnej zakrystii kościoła. W trakcie wejścia na wieżę zajrzymy do garderoby artystów. Na szczycie zobaczymy wspaniałą panoramę Gdańska, a także oryginalny dzwon zegarowy z 1543 r. oraz zrekonstruowaną sygnaturkę.

Grupy po 50 osób oprowadzane będą co pół godziny, ostatnia grupa zostanie wpuszczona o północy.

22.00–22.30 – Dezyderata.Chór Mieszczan Gdańskich - wykonanie słynnej pieśni napisanej przez Maxa Erhmanna w Baltimore w 1927 roku.

RATUSZ STAROMIEJSKI

MIEJSCE: ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

GODZINY: 18.00–23.00

WSTĘP: bezpłatny

www.nck.org.pl

Ratuszowe czary – działania artystyczne inspirowane książką Lewisa Carrolla Przygody Alicji w Krainie Czarów

Wystawa „It’s Always Tea-Time”, Galeria NCK Prace 72 artystów z 19 krajów.

11. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów, kuratorka wystawy: Viive Noor, współorganizacja: Estońskie Centrum Literatury dla Dzieci w Tallinie

18.00–20.00, Sala Mieszczańska – warsztaty dla dzieci z Szalonym Kapelusznikiem. Zrobimy „szalone” nakrycia głowy.

18.00–23.00, Gabinet Burmistrza – projekcje historycznych ekranizacji powieści Alicja w krainie czarów.

18.20 (co pół godziny), Sala Mieszczańska – pokazy iluzjonistyczne Magiczna sztuczka Dziadka i Wnuczka

18.00–21.00, Galeria NCK – Zapraszamy wszystkich chętnych do czytania fragmentów powieści Lewisa Carrolla.

Wystawa „Szlak Alicji w Zaczarowanym lesie” Szkice projektowe do ścieżki edukacyjnej przygotowywanej przez Nadleśnictwo Gdańsk w ramach zagospodarowania Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo w Gdyni.

Szlakiem krzywych zwierciadeł Po drugiej stronie lustra… (salon luster)

 

NARODOWE MUZEUM MORSKIE

SPICHLERZE NA OŁOWIANCE

MIEJSCE: ul. Ołowianka 9–13, Gdańsk

GODZINY: 19.00–1.00

WSTĘP: 1 zł

www.nmm.pl

W salach wystawowych na I i II piętrze odbędą się prezentacje w formie opowiadań poświęconych historii Gdańska:

Plotki z gdańskiego pobrzeża – gdańska przekupka z humorem opowie o swojej pracy, o rodzajach importowanych i eksportowanych z Gdańska towarów, o życiu i wyglądzie ludzi.

Kobieta na pokładzie, czyli życie sławnych piratek – zapraszamy na opowieść o kobietach piratach. Czy ustępowały mężczyznom sprytem, inteligencją lub okrucieństwem?

Mity i legendy marynarskie – żona marynarza opowie o przesądach, w jakie wierzą ludzie morza. Jakie zagrożenie stanowiła Wyspa Magnetyczna? Czy istniał biskup morski?

Opowieści z dna morza – jak wyglądał dawny nurek? Z jakiego sprzętu korzystał? Czym różni się nurkowanie współczesne od nurkowania sprzed lat?

Świat gier planszowych

Przygotowaliśmy osiem stoisk z grami logicznymi i przygodowymi.

Pokazy obyczajów średniowiecznych:

– 19.30–24.30 – Obyczaje średniowieczne – pokazy z udziałem publiczności. Zaprezentowany zostanie stan rycerski i jego aspekty: ślubowanie młodych giermków, walka o księżniczkę, układanie kodeksu rycerza. Pokazy trwają 10 minut; przygotowałą Oliwska Drużyna Najemna Inogici i projekt wynajmijrycerza.pl

– 20.00–21.15 – Mali rycerze – pokazy z udziałem publiczności, zorganizowane przez dzieci.

Po godzinie 21.00 zapraszamy do Holu Głównego na śpiewanie szant.

Goście odwiedzający Spichlerze na Ołowiance będą też mogli wypełnić karty zadań w formie gry

W Holu Głównym przeprowadzona będzie akcja informacyjna zorganizowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wydarzenie związane jest z inauguracją publicznej zbiórki pamiątek, które miałyby wzbogacić kolekcję MHP. Pracownicy muzeum opowiedzą o założeniach zbiórki oraz o kształcie przyszłej wystawy stałej. Na miejscu będzie można też przekazać pamiątki, lub porozmawiać o ich potencjalnym przekazaniu.

Muzealne ciekawostki.

Członkowie grupy Garnizon Gdańsk w strojach XVIII-wiecznych marynarzy będą opowiadać historie związane z życiem na dawnych okrętach. zaprezentują XVIII-wieczne stroje i broń. O określonych godzinach zostanie oddany strzał z broni czarnoprochowej na nabrzeżu.

STATEK-MUZEUM „SOŁDEK”

MIEJSCE: ul. Ołowianka 9–13, Gdańsk

GODZINY: 19.00–1.00

WSTĘP: 1 zł

www.nmm.pl

Zwiedzanie wystawy „Matki i statki” przygotowanej przez Klub Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego wraz z możliwością wysłuchania opowieści matek chrzestnych.

Indywidualne zwiedzanie statku-muzeum „Sołdek”.

POMORSKA REGIONALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA

MIEJSCE: Brama Wyżynna, ul. Wały Jagiellońskie 2a, Gdańsk

GODZINY: 19.00–1.00

WSTĘP: bezpłatny

www.prot.gda.pl

1.     Warsztaty/animacje dla dzieci zatytułowane „Szekspir w Gdańsku?" przez cały czas trwania wydarzenia.

2.     Konkurs dla dorosłych będzie się odbywać co pół godziny (nagrody: gadżety lub bilety do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego).

3.     Możliwość zakupu biletów i gadżetów Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

4.     Wystawa prac nagrodzonych w konkursie fotograficznym (piwnica Bramy Wyżynnej).

      5.   Wspólny konkurs z Muzeum Bursztynu polegający na zebraniu pieczątek w trzech miejscach: Brama Wyżynna, Muzeum Bursztynu, Manufaktura Bursztynu S&A (nagrody: vouchery do restauracji, parawany plażowe, książki, bursztynowa biżuteria).

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: