Noc Muzeów w Wejherowie, Tczewie, Malborku, Gniewie, Helu, Trąbkach Wielkich, Waplewie Wielkim, Będominie i Żukowie [PROGRAM]

Noc Muzeów 2016 na Pomorzu to nie tylko Trójmiasto. Sprawdziliśmy co się dzieje w innych miejscowościach. Jest w czym wybierać. 

napis.png

MUZEUM ZAMKOWE W GNIEWIE

Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

 

MIEJSCE: Plac Zamkowy 2, Gniew

GODZINY: 20.00–24.00

WSTĘP: bezpłatny

www.archeologia.pl                     

1. Warsztaty zawodów dawnych

2. Wystawa plenerowa „Z garnkiem przez wieki”

3. Muzeum Jednej Nocy                                  

4. Nocny spacer z przewodnikiem po mieście

5. Gra miejska z nagrodami

6. Koncerty i pokazy historyczne

MUZEUM RYBOŁÓWSTWA W HELU

Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

 

 

MIEJSCE: Bulwar Nadmorski 2, Hel

GODZINY: 19.00–24.00

WSTĘP: 1 zł    

www.nmm.pl

 

Wystawa stała „Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej”. Zwiedzanie indywidualne.

 

Muzeum Zamkowe w Malborku

 

MIEJSCE: ul. Starościńska 1, Malbork

GODZINY: 19.00 – 1.00

WSTĘP: 1 zł

www.zamek.malbork.pl

 

Pod osłoną nocy, otworzymy podwoje jednego z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie! Pokażemy Wam zamek jakiego dotąd nie widzieliście wraz z odbudowanym Kościołem Najświętszej Marii Panny i Kaplicą Św. Anny. Zobaczycie odrestaurowany wielki i dostojny posąg Madonny z Dzieciątkiem – który w nocnej iluminacji zachwyci każdego.

19.00 – nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem „Kościół i kaplice na Zamku w Malborku”.

23.00 – wejście ostatniej grupy zwiedzających.

 

Bilety do nabycia w kasie Muzeum Zamkowego w Malborku od 1. maja 2016 r.

Zakup biletów online na stronie www.bilety.zamek.malbork.pl  od 11. maja 2016 r.

W dniach 18 - 20. maja 2016 r. kasa biletowa prowadzi rezerwacje dla grup zorganizowanych (nie przyjmujemy rezerwacji indywidualnych).

FABRYKA SZTUK

MIEJSCE: ul. 30 Stycznia 4, Tczew

GODZINY: 19.00–24.00

WSTĘP: bezpłatny

www.fabrykasztuk.tczew.pl

Podczas Nocy Muzeów w Fabryce Sztuk zagości klimat lat międzywojennych. Odwiedzający będą mogli zwiedzić nasze największe przedsięwzięcie – wystawę historyczną pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy „20 lat wolności. Tczew 1920-1939”, w której narracja historyczna wzbogacona jest licznymi efektami multimedialnymi (interaktywny quiz, multimedialna podłoga, multimedialne manekiny). Na scenie odbędą się występy muzyczne i taneczne w stylu retro. Usłyszymy utwory z repertuaru Hanki Ordonówny, Zuli Pogorzelskiej, Toli Mankiewiczówny, Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszy, Mieczysława Fogga i innych artystów rodem z międzywojnia. Wystąpią m.in. zespół Baba Band, Aleksandra Dulny z Michałem Kulasem, Adrianna Myszkiewicz, a gwiazdą wieczoru będą: Barbara Lewicka Wójcik (sopran), Dariusz S. Wójcik (bas) i Rafał Lewandowski (fortepian). W rytmie fokstrota i charlestona zaprezentuje się Studio Tańca STAKATO. Nie zabraknie pokazu mody przygotowanego przez Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie. Artysta estradowy Maciej Duda DAMATUS zaprezentuje około godzinny pokaz iluzji kontaktowej, w którym tekst mówiony łączy się z widowiskowymi efektami iluzjonistycznymi.

Z całą pewnością, płeć piękną zainteresuje salonik mody i urody, w którym będzie można poddać się zabiegom upiększającym. Profesjonalny makijaż i fryzura, oczywiście według mody z lat dwudziestych i trzydziestych, zadowoli nawet najbardziej wymagających. Aby w pełni poczuć się damą, potrzeba jeszcze kilka akcesoriów – kapelusza, koronkowej parasolki, a może etoli. Na panów będą czekały surduty, fraki, cylindry. I wystarczy już tylko zapozować przy fotościance.

Każdego, kto chce poczuć się mistrzem na parkiecie, zapraszamy na warsztaty taneczne. Błyskawiczny kurs tanga, czy charlestona na pewno zaowocuje w przyszłości. Zachęcamy do udziału w konkursie na najpiękniejsze ubranie w stylu retro – zwycięzca będzie mógł odbyć przejażdżkę zabytkowym Cadillakiem. Innych konkursów też nie zabraknie – ich uczestnicy wykażą się nie tylko wiedzą, ale przede wszystkim umiejętnościami. Okaże się, czy wiedzą, co to jest szapoklak i jak należy zapalić lampę naftową.

Zaprezentujemy również wiele ciekawostek literackich i historycznych dotyczących lat międzywojennych.

Żądnych przygód zapraszamy na spacer po mieście pod hasłem przewodnim „Kryminalny Tczew”.

Odwiedzający będą mogli zwiedzić wystawy stałe i czasowe w siedzibie głównej Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 oraz kamienicach przy ul. Podmurnej 12 i 15.

Reasumując, wehikuł czasu podczas Nocy Muzeów zabierze gości Fabryki Sztuk do pełnych uroku lat międzywojennych.

 

PROPOZYCJE PROGRAMOWE DLA DZIECI:

Dzieci odwiedzą miasteczko gier plenerowych, inspirowanych latami międzywojennymi, uzupełnione fotościanką tematyczną i małą scenografią. Nie zabraknie zabaw cyrkowych, które przerodzą się w warsztaty żonglerki, manipulacji przedmiotami, ekwilibrystyki. Kuglarze zaprezentują również krótkie etiudy z wykorzystaniem swoich umiejętności.

Najmłodsi goście Fabryki Sztuk zobaczą, na czym polega gra w serso, jojo, toczenie kółka.

Proponujemy także warsztaty artystyczne: malarstwo na szkle i projektowanie odzieży – oczywiście wszystko w klimacie międzywojnia.

Chwila wytchnienia – to kącik czytelniczy, w którym będzie można posłuchać przygód Kubusia Puchatka.

Nie zabraknie też konkursów z licznymi nagrodami.

MUZEUM WISŁY W TCZEWIE

Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

 

MIEJSCE: ul. 30 Stycznia 4, Tczew

GODZINY 19.00–24.00

WSTĘP: 1 zł

www.nmm.pl

Gdzie drwa rąbią… czyli historia pewnej szkuty. Pokazy z udziałem publiczności.

Każdy może zostać szkutnikiem – budujemy łodzie marzeń. Tworzenie pływających modeli statków i łodzi z wykorzystaniem różnych technik plastycznych.

Co mnie ciśnie – ciśnienie niewidzialne, a odczuwalne. Doświadczenia z różnych dziedzin fizyki ilustrujące np. siłę wyporu, prawo Archimedesa, siły oddziaływań międzycząsteczkowych wody i zasadę dyfuzji.

 

OŚRODEK KULTURY I SPORTU W ŻUKOWIE

 

MIEJSCE: ul. 3. Maja 4, Żukowo (kościół św. Jana Chrzciciela)

GODZINY: 19.00–23.00

WSTĘP: bezpłatny

www.okis-zukowo.pl

 

Ponad 800 lat temu gdański książę Mściwoj I jego żona Zwinisława sprowadzili na Pomorze siostry norbertanki, które w dolinie Raduni przy osadzie Żukowo zbudowały swój klasztor. Przez stulecia było to centrum życia duchowego, oświatowego, a czasami także gospodarczego tego rejonu Kaszub

i nieodległego Gdańska. Poklasztorny Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest prawdziwą perłą pomorskiej architektury i nekropolią gdańskich księżniczek. Jeżeli chcecie zachwycić się bogactwem architektury i wyposażenia oraz niepowtarzalną atmosferą przywołującą czasy średniowiecza, gdy przybyły tu norbertanki, to zapraszamy do Żukowa.

W czasie tej niezwykłej nocy będziecie mieli okazje odkryć zakamarki kościoła, poznać historię żukowskiego zakonu oraz spotkać, jak żywe, postacie z jego dziejów. Posłuchacie chorału gregoriańskiego i muzyki organowej oraz skosztujecie klasztornej strawy i rozsmakujecie się w ziołowych herbatach. Dzieci poznają tutejsze legendy i dowiedzą się dlaczego żukowskie róże kwitną na niebiesko i czemu bobry przyczyniły się do powstania Żukowa.

Siostry prowadziły przy klasztorze szkołę dla dziewcząt, w której uczyły haftowania, stąd wielu nazywa Żukowo kolebką kaszubskiego haftu. Odwiedzając izbę haftu w przykościelnym Muzeum Parafialnym zobaczycie hafciarki przy pracy i sami będziecie mogli popróbować swoich sił w tej dziedzinie. A komu igła i nitka wydają się zbyt skomplikowanymi narzędziami, temu pokażemy jak inaczej można ozdabiać motywami kaszubskimi przedmioty codziennego użytku.

 

19-22 zwiedzanie z przewodnikiem historycznego centrum Żukowa na trasie kościół św. Jana Chrzciciela (miejsce zbiórki), kościół poklasztorny WNMP wraz z dziedzińcem i cmentarzem przykościelnym, kaplica św. Jana Nepomucena

- w trakcie zwiedzania mini – koncert chorału gregoriańskiego i muzyki organowej

- od godz. 19.00 do 23.00 na dziedzińcu możliwość degustacji strawy klasztornej i herbat ziołowych

- wystawa zdjęć „Żukowo – wczoraj i dziś”

- możliwość zwiedzania Muzeum Parafialnego z izbą haftu kaszubskiego

- warsztaty haftu oraz zdobienia przedmiotów codziennego użytku motywami kaszubskimi techniką malowania na szkle i decoupage

MUZEUM HYMNU NARODOWEGO

 

MIEJSCE: Będomin 16, Nowy Barkoczyn, gmina Nowa Karczma

GODZINY: 18.00–22.00

WSTĘP: 1 zł

www.mng.gda.pl

18.00–22.00 – pokazy musztry i sceny z życia codziennego mieszkańców Będomina w czasach Józefa Wybickiego

19.00 – zwiedzanie wystaw z kuratorem

20.00 – gra terenowa „Pseudonim Sokal”

21.00 – ognisko

 

9.00–18.00 – zapraszamy także na „Majówkę z Wybickim” – Sikorzyn.

 

GMINNY OŚRODEK KULTURY SPORTU I REKREACJI

 

MIEJSCE: ul. Gdańska 6, Trąbki Wielkie

GODZINY: 20.00–22.00

WSTĘP: bezpłatny

www.goksir-trabkiwielkie.pl

20.00 zwiedzanie kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Trąbkach Wielkich oraz prelekcja, którą wygłosi nauczycielka historii Ilona Gielniak-Rolnicka.

21.00 koncert "Bóg, Honor, Ojczyzna" z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski w wykonaniu Chóru i Solistów oraz Orkiestry Kameralnej Symfoników Gdańskich pod dyr. Huberta Szczypiorskiego.

MUZEUM TRADYCJI SZLACHECKIEJ

MIEJSCE: Waplewo Wielkie, Stary Targ

GODZINY: 18.00–22.00

WSTĘP: 1 zł

www.mng.gda.pl

Nocna wyprzedaż książek - nawet 70% taniej.

„W świetle lamp, w świetle świec” – oprowadzenia kuratorskie po pałacu.

RATUSZ WEJCHEROWSKI

MIEJSCE: plac Jakuba Wejhera 8, Wejherowo

GODZINY: 18.00–24.00

WSTĘP: bezpłatny

www.wejherowo.pl

18.00 – 0.00 warsztaty fotograficzne z XIX-wiecznej techniki mokrego kolodionu.

Wystawy: fotograficzna Edmunda Mehringa; malarstwa.

Dodatkowo fotobudka i pokazy żonglerki ogniami na wejherowskim rynku.

Do ratusza zaprasza prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.

KALWARIA WEJHEROWSKA

MIEJSCE: Kalwaria Wejherowska

GODZINY: 18.00–24.00

WSTĘP: bezpłatny

Zejście do krypt klasztornych, zwiedzanie kalwaryjskich kaplic z przewodnikiem. Zgłoszenia pod numerem tel. 58 677 70 58.

MUZEUM PIŚMIENNICTWA I MUZYKI KASZUBSKO-POMORSKIEJ W WEJHEROWIE

MIEJSCE: ul. Zamkowa 2A, Wejherowo

GODZINY: 18.00–24.00

WSTĘP: bezpłatny

www.muzeum.wejherowo.pl

 

Demonologia kaszubska – poznanie przedstawicieli świata zjaw, duchów, demonów z kręgu baśni, legend i podań kaszubskich

Ponadto:

– koncert muzyki klasycznej Con fuoco

– promocja albumu fotograficznego Wejherowa dawny czar. Miasto i powiat w fotografii Augustyna Ziemensa (1867–1948)

– wystawy: „Bestiariusz kaszubski…”, „Dwie artystki, dwie koncepcje tkanin”, „Lilia Wysocka – malarstwo”, wystawa poświęcona prof. Gerardowi Labudzie, „XXX-lecie Chóru Cantores Veiherovienses”

– prezentacja prac uczestników warsztatów terapii zajęciowej

– projekcja filmu pt. „Na psa urok”

– pokaz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Pułk Czarnieckiego

– Pracownia Otwarta Artura Wyszeckiego „energiaoka” ul. Gulgowskiego 16 w

Wejherowie.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: