Rośliny w diecie dawnych Gdańszczan

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza na wykład z cyklu: "Kultura Dawnego Gdańska". Tym razem o "Roślinach w diecie dawnych Gdańszczan" opowie dr hab. Monika Badura prof. UG z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

W dzisiejszych czasach poświęcamy wiele uwagi temu co jemy. Tworzymy coraz to nowe diety, by żyć jak najzdrowiej. Dlatego sądzimy, że wszyscy chętnie się dowiemy z wykładu Pani dr hab. Moniki Badury jakie rośliny występowały w diecie dawnych Gdańszczan. 

Pani dr hab. Monika Badura. Prof. UG jest pracownikiem naukowym w Pracowni Paleoekologii i Archeobotaniki Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Od wielu lat zajmuje się badaniem próbek materiału roślinnego pozyskiwanego z badań archeologicznych. W 2000 r. obroniła rozprawę doktorską zat. „Środowisko przyrodnicze i gospodarka średniowiecznego Kołobrzegu w świecie badań archeobotanicznych”.

Jest autorką licznych artykułów poświęconych materiałom roślinnym pochodzącym z okresu średniowiecza i nowożytności. W 2011 r. opublikowała monumentalną książkę „Rośliny użytkowe w dawnym Gdańsku: studium archeobotaniczne”, stanowiącą podstawą pozycję w bibliotece każdego gdańskiego (i nie tylko gdańskiego) archeologa.

Rośliny w diecie dawnych gdańszczan

18 maja o godz. 17

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

ul. Długa 12

Wstęp wolny

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: