Muzeum Sztuki Współczesnej na terenach Stoczni Gdańskiej

Podajemy sprostowanie do artykułu o likwidacji Instytutu Sztuki Wyspa. Jak podaje gdańsk.pl - Na terenach po Stoczni Gdańskiej jest już pierwszy budynek dla planowanego Muzeum Sztuki Współczesnej. Wkrótce będą cztery kolejne. Pełnomocnikiem nowego Muzeum jest znana kuratorka Aneta Szyłak. Ta decyzja najprawdopodobniej oznacza koniec mieszczącego się tu Instytutu Sztuki Wyspa.

Miasto kupiło za 2,9 miliona złotych budynek, w którym dotąd mieścił się Instytut Sztuki Wyspa, kierowany przez Grzegorza Klamana. Nieruchomość formalnie należąca do Koloni Robotniczej sp. z o.o teraz jest własnością miasta. Będzie tam pierwszy przyczółek nowo tworzonego Muzeum Sztuki Współczesnej (MSW). IS Wyspa ma dwa miesiące, żeby opuścić budynek, a później mają zacząć się w nim odbywać pierwsze warsztaty artystyczne już w ramach MSW. Grzegorz Klaman, szef Instytutu Sztuki, nie kryje rozgoryczenia. Sam ubiegał się u dyrektora Muzeum Narodowego Wojciecha Bronisławskiego, o powołanie takowej placówki przy współpracy z IS Wyspa. Grzegorz Klaman w zaistniałej sytuacji twierdzi, że dalsza współpraca z miastem z jego strony nie jest możliwa. 

Pełnomocnikiem ds. powstania Muzeum Sztuki Współczesnej jest Aneta Szyłak, znana kuratorka sztuki, która przygotowywała wystawy w najlepszych galeriach w Polsce, w Europie i USA, jest stypendystką najważniejszych instytucji kultury na świecie i autorką wielu prac na temat sztuki współczesnej. 

Budynek dotychczasowego Instytutu Sztuki Wyspa zostanie przeznaczony na nowe muzeum. Wojciech Bonisławski poinformował, że wkrótce miasto ma sprzedać teren parkingu przy zbiegu ulic Rzeźnickiej i Toruńskiej, należący obecnie do Muzeum Narodowego. Gdy ta sprzedaż zostanie sfinalizowana, za uzyskane pieniądze miasto kupi cztery kolejne budynki w sąsiedztwie IS Wyspa, znane popularnie jako B90, i je również przeznaczy na siedzibę muzeum.

Druga opcja to nie kupno, ale zamiana: parking przy Rzeźnickiej za budynki B90. Tak czy inaczej, na potrzeby nowego muzeum miasto przeznaczy aż pięć budynków.

Powstanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w byłych budynkach postoczniowych jest także wymuszone tym, że granty unijne w obecnej transzy są przeznaczone jedynie na rewitalizację obiektów zabytkowych, a nie powstawanie nowych budowli. Przygotowywane są już plany architektoniczne przez Monikę Arczyńską z Politechniki Gdańskiej. Pracowała ona m.in. przy projektach takich instytucji, jak Wielkie Muzeum Egipskie, Muzeum Palestyny, Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie czy Giant’s Causeway Visitor Centre w Irlandii Północnej.

Dyrektor Wojciech Bonisławski w rozmowie z gdansk.pl stwierdził, że jest już po pierwszych nieformalnych rozmowach z nowymi władzami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i że dostał od nich sygnał, że ministerstwo wesprze starania Gdańska o grant na powstanie na terenach postoczniowych nowego muzeum. Decyzje ministerstwa będą tu kluczowe, bowiem granty unijne idą przez Warszawę.

fot./ IS Wyspa 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: