Badania archeologiczne na całym Pomorzu

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków poinformował o badaniach archeologicznych w regionie. 

Urzędnicy konserwatora piszą, że prace archeologiczne na S7 są już na finiszu. Archeologom do przebadania została niewielka część stanowiska archeologicznego w Cedrach Małych. Przebadano łącznie 24 stanowiska archeologiczne, w tym dwa odkryte w trakcie nadzoru archeologicznego. Stanowiska związane były głównie z osadnictwem mennonickim na Żuławach. Prace budowlane ruszyły pełną parą, jednak nadzór archeologiczny czuwa.

Kończą się również badania archeologiczne poprzedzające budowę obwodnicy Kościerzyny. Przebadano łącznie osiem stanowisk archeologicznych, z czego cztery odkryto w trakcie robót ziemnych. Badane stanowiska to głównie osady wielokulturowe.

Wkrótce rozpoczną się badania archeologiczne w samym centrum Malborka, gdzie w trakcie robót budowlanych związanych z budową mostu przez rzekę Nogat natrafiono na relikty średniowiecznej zabudowy międzymurza. Na tym jednak nie koniec. Na ulicy Stare Miasto w Malborku dokonano również ciekawych odkryć związanych z późniejszą, ale dotąd nieznaną zabudową tego terenu. Obecnie trwają tam badania archeologiczne oraz dokumentowanie odkrytych sklepień i murów.

W Chojnicach zakończono badania archeologiczne przy Placu Jagiellońskim, na terenie dawnego kościoła Św. Ducha. Na fundamenty kościoła natrafiono w trakcie badań archeologicznych już dwa lata temu, w tym roku badania koncentrowały się głównie na dokumentowaniu pochówków z cmentarza przykościelnego.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: