Codzienne skarby z Twierdzy Wisłoujście

Za dwa dni w Twierdzy Wisłoujście ruszy nowa wystawa "Codzienność w przedmiotach”. Strefa Historii prezentuje już dziś niektóre z prezentowanych eksponatów

 

Twierdza Wisłoujście prócz funkcji militarnych pełniła również funkcję reprezentacyjną. Wisłoujście było jednym z głównych punktów wizytacji dla dostojników krajowych i zagranicznych, odwiedzających Gdańsk. Bywali tutaj polscy królowie: Zygmunt III, Władysław IV oraz Jan Kazimierz z dynastii Wazów, Jan III Sobieski, Stanisław Leszczyński oraz Sasowie – August II i August III. Twierdza stanowiła wizytówkę Gdańska świadczącą o jego sile i potędze, budziła podziw rozmachem realizacji założeń obronnych, uzbrojeniem, ceremoniałem reprezentacyjnym oraz załogą. Wśród mieszkańców Twierdzy Wisłoujście, prócz żołnierzy i ich rodzin, wymieniani w źródłach historycznych są: kapelan, kościelny, dzwonnik, nauczyciel dzieci załogi, grabarz, felczer, sanitariusz, pisarz, ślusarz, zegarmistrz, rybacy, służący i pomocnicy oraz robotnicy. 


Życie codzienne toczące się na przestrzeni wieków w Twierdzy Wisłoujście jest tematem przygotowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska wystawy "Codzienność w przedmiotach. Badania archeologiczne w Twierdzy Wisłoujście". Prezentowane eksponaty zostały pozyskane w trakcie wielu lat badań archeologicznych prowadzonych w obiekcie. Wśród zabytków charakterystycznych dla militarnego charakteru obiektu (broń, kule, pociski, elementy mundurów) odnalezione zostały zabytki będące własnością rodzin żołnierzy i mieszkańców cywilnych - ozdoby, biżuteria, przybory do szycia, okucia książek, zabawki, naczynia wykorzystywane w kuchni, reprezentacyjne kielichy, aptekarskie przybory, butelki oraz wyposażenie wnętrz. Wystawa będzie prezentacją oryginalnych przedmiotów użytkowanych przez mieszkańców Twierdzy na przestrzeni wieków (od XV do XX wieku). Część militarna ekspozycji została wzbogacona przykładami broni białej oraz palnej z XVII-XIX wieku, użyczonymi przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.


Wystawa włączona zostanie w trasę zwiedzania Twierdzy Wisłoujście. Obsługa przewodnicka wliczona jest w cenę biletu wstępu.
Ze względu na prowadzone prace remontowo-konserwatorskie dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Oddział Twierdza Wisłoujście Muzeum Historycznego Miasta Gdańska będzie czynny:
• 4 oraz 5 czerwca w godzinach 10:00-16:00 (ostatnie zwiedzanie o godz. 15.20)
• 11 oraz 12 czerwca w godzinach 10:00-16:00 (ostatnie zwiedzanie o godz. 15.20)
• 18 oraz 19 czerwca w godzinach 10:00-16:00 (ostatnie zwiedzanie o godz. 15.20)
• od 24 do 30 czerwca w godzinach 10:00-16:00 (ostatnie zwiedzanie o godz. 15.20)
• od 1 lipca do 31 sierpnia w godzinach 10:00-18:00 (ostatnie zwiedzanie o godz. 17.20)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: