Jubileuszowy "Rydwan" w Starogardzie

Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie wydało właśnie kolejny numer rocznika naukowego „Rydwan” Jedenasty numer rocznika to wydanie jubileuszowe. W roku 2016 Muzeum Ziemi Kociewskiej obchodzi 35-lecie swojego istnienia

Obecnym numerem Rydwanu muzeum rozpoczyna starania o uzyskanie dla niego statusu naukowego periodyku punktowanego. W konsekwencji wiąże się to z formalną i merytoryczną reorganizacją jego treści. Zawartość obecnego rocznika została uporządkowana chronologicznie i otwiera ją wspomniany wyżej blok tematów archeologicznych opracowany przez Mirosława Błaszkiewicza, Piotra i Mirosława Fudzińskich, Adama Ostasza, Pawła Marka Pogodzińskiego, Edytę Przytarską, Magdalenę Wałaszewską oraz Tadeusza Grabarczyka.
     Artykuły, których tematyka mieści się w obszernych ramach czasowych od średniowiecza po kres  I Rzeczpospolitej i zabory, to świetne portrety miast i miejsc autorstwa Renaty Wiloch-Kozłowskiej, Ryszarda Szwocha, Janusza Potockiego i Anieli Przywuskiej, funeralne refleksje Magdaleny Majorek czy intrygujący żupan z krypty św. Anny Sebastiana Nowaka. Okres międzywojenny prezentują artykuły Krzysztofa Kowalkowskiego, Artura Jendrzejewskiego i Jacka Ozimka. Historię współczesną Kociewia, jak i całej naszej Ojczyzny, otwiera bodaj najboleśniejsze wydarzenie w jej dziejach, jakim była II wojna światowa ze swymi konsekwencjami. Trudno sobie wyobrazić, by w którymkolwiek numerze Rydwanu zabrakło materiałów przybliżających te tematy. Podobnie teraz Czytelnik w artykułach Mariusza Szarmacha, Daniela Czerwińskiego, Krzysztofa Filipa oraz Dariusza Rząski otrzymuje po raz kolejny na naszych łamach wnikliwe analizy i pełne dramatyzmu obrazy zmagań m. in. z radzieckim okupantem, zwłaszcza po 1945 roku. Swoistą konkluzją wobec tychże zagadnień może posłużyć artykuł Stefana Raszei.
 
     Ze względu na prezentację bardzo osobistej postawy oraz formę wypowiedzi, artykuły Adama Linsenbartha, Edmunda Zielińskiego i Reginy Kotłowskiej można by przyrównać do esejów pamiętnikarskich, pełnych żywego i bezpośredniego zaangażowania. Z kolei Maria Pająkowska-Kensik i Agnieszka Bednarek piszą o tym, co dla wielu w sposób najbardziej charakterystyczny determinuje koloryt Kociewia – o naszej gwarze. W obrębie zagadnień etnografii pozostają także wypowiedzi Andrzeja Grzyba i Magdaleny Kalkowskiej, a szerzej, jako teksty rocznicowe, okolicznościowe i podsumowania, również materiały Grzegorza Mykowskiego, Edmunda Zielińskiego oraz Izabeli Czogały. Jedyny w obecnym numerze Rydwanu, przez to w dwój - nasób cenny, artykuł biograficzny przygotowała Róża Brzozowska-Janca.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: