Amerykańskie samochody wojskowe pod pruszczańską Faktorią

Do „Wehikułu Czasu”, który ruszy w przyszłą niedzielę na pruszczańskiej „Faktorii”, dołącza coraz więcej podmiotów, zajmujących się propagowaniem żywej historii. 24  lipca pod palisadą Faktorii zaparkują także  trzy amerykańskie pojazdy wojskowe z okresu II wojny światowej, używane również w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie,:  Dodge WC-51, wojskowy samochód rozpoznawczy Willys MB oraz wojskowy samochód sanitarny Dodge WC-54
Pojazdy reprezentować będą Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych. które zostało założone w celu upamiętnienia wielkiego wysiłku bojowego żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Kamień węgielny pod powstanie Muzeum stanowiła kolekcja odrestaurowanych pojazdów wojskowych                         z okresu II wojny światowej, będących na wyposażeniu polskich jednostek walczących na wszystkich frontach tejże wojny. 
Celem ułatwienia zapoznawania się z posiadaną kolekcją, Muzeum uczestniczy w wielu uroczystościach i inscenizacjach historycznych zarówno w kraju, jak i zagranicą, oraz zamierza wybudować muzeum w Borkowie koło Żukowa.
Misja Muzeum odwołuje się wprost do rozwijania poczucia tożsamości narodowej i pielęgnowania tradycji patriotycznych, przybliżania przeszłości i ukazywania doniosłości wydarzeń historycznych, a także dostarczania wielu niezapomnianych wrażeń i emocji, ażeby Muzeum stanowiło miejsce ponadpokoleniowych spotkań.
Prezesem Muzeum jest Pan Leszek Słabek, wieloletni pasjonat historii i kolekcjoner drugowojennych pojazdów wojskowych.
(red, fot PNCP)
 
Więcej o muzeum: http://strefahistorii.pl/article/2937-nowe-muzeum-polskie-wojsko-i-willys-y

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: