Jak w Gdyni przenosili turystyczne bociany

 
W przedwojennej Gdyni bocian biały wywołał poważne problemy związane z przebudową jednej z najważniejszych ulic. Wszystko skończyło się wysokimi zakładami i imprezą  w jednej z kultowych knajp Miasta z Morza
Wakacyjne profile społecznościowe pełne są zdjęć bocianów siedzących w przydrożnych gniazdach, czy latarniach przy autostradach. Martwy bocian wywołuje lawinę komentarzy i falę oburzenia. Można odnieść wrażenie, że poczciwy bociek biały, zwany tez Ciconia ciconia, staje się dla nas ważniejszym symbolem narodowym niż nieco zapomniany orzeł bielik. Nie inaczej było w przedwojennej Gdyni.
Kiedy rada miasta postanowiła wybrukować i wyprostować jedną z najbardziej krętych głównych dróg dawnej wsi – ulicę Starowiejską, okazało się, że na przeszkodzie temu dziełu stoi wielka stodoła. Jak wspomina w swojej książce „Ciekawostki i Anegdoty Gdyńskie”, Kazimierz Małkowski, problemem była nie tyle wisząca nad miastem konstrukcja z desek, ale znajdujące się na niej bocianie gniazdo.
Lotnicze zdjęcie Gdyni z 1925 roku. Kręta droga to Starowiejska
 
Jak przypomina w swojej książce „Anegdoty i Ciekawostki Gdyńskie” Kazimierz Małkowski, zamieszkujące w nim bociany były wizytówką miasta. Stodoła stała bowiem tuż koło dworca a ptaki swoim klekotem witały podróżnych, którzy masowo robili im zdjęcia. Ostatecznie zdecydowano, że stodoła zostanie rozebrana a w intencji ptaków wybudowany zostanie specjalny trójnóg na którym posadowione zostanie gniazdo. Jak uradzono, tak uczyniono. Zimą - kiedy bociany wczasowały się w ciepłych krajach w miejscu stodoły postawiono specjalny trójnóg na którym zamontowano gniazdo. W Gdyni poszły zakłady, czy bociany zaakceptują nowe rozwiązanie, czy też nie.
 
Jedna z miejskich stodół. Tym razem przy 10 lutego
 
Na wiosnę okazało się, że ptaki zaakceptowały przemianę, nadal ciesząc swoją obecnością przybywających do Gdyni turystów a przegrani musieli urządzić przyjęcie w restauracji u Grzegowskiego.
 
oprac. Bartosz Gondek Fot: Gdynia - zakurzone fotografie i NAC
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: