Rozpędzony Zaprzęg Józefa Brandta
Wojciech Kossak „Kasztanka”
Kto lubi Kossaki w SDA może zobaczyć jeszcze „Araba”, „Szasera z Gwardii Napoleońskiej” i „Odwrót spod Moskwy”.
Mela Muter i autoportrety
Weekendowa aukcja to także dwa obrazy Meli Muter, czyli właściwie Marii Melanii Mutermilch z domu Klingsland, urodzonej 26 kwietnia 1876 w Warszawie, a zmarłej. 16 maja 1967 w Paryżu. – polskiej malarki żydowskiego pochodzenia, przedstawicielki modernizmu, portrecistki, od 1901 przebywającej na emigracji we Francji. Muter obracała się w kręgach paryskiej elity artystycznej i intelektualnej. Utrzymywała również kontakty z twórcami z École de Paris. Od 1902 jej obrazy pojawiały się na dorocznych zbiorowych wystawach w Paryżu, ale także w Krakowie, Lwowie i Warszawie. Jej pierwsza indywidualna wystawa miała miejsce w 1912 w barcelońskiej Galerii José Dalmau. Od tego samego roku była członkinią paryskiego Société nationale des Beaux-Arts. Już w 1923 w warszawskiej Zachęcie zorganizowana została duża wystawa jej twórczości. Po śmierci ojca w 1924 przeszła na katolicyzm, przyjęła chrzest, a jej rodzicami chrzestnymi byli Lili i Władysław Reymontowie. W 1927 Muter przyjęła obywatelstwo francuskie. II wojnę światową przetrwała w Awinionie, a po jej zakończeniu powróciła do Paryża, gdzie nadal tworzyła, choć z mniejszą intensywnością, aż do śmierci. Wśród trzech prac na wystawie przedaukcyjnej w Sopocie pojawił się duży obraz „Swit w Maryslii”, przedstawiający tamtejszy port, a także namalowany w 1920, roku uznany „Portret Dziewczyny”, który sąsiaduje z wykonanymi podczas wojny „Kurami w koszyku” Jana Cybisa.
Mela Muter Świt w Marsylii
Ciekawą grupę prac stanowią portrety i autoportrety, między innymi autoportret Wlastimila Hoffmana, niezwykły – secesyjny portre Renee Estien autorstwa Tadeusza Styki, który miej więcej w tym samym czasie stworzył portret między innymi Poli Negri.
Tadeusz Styka - Renee Estien
Inwestorów przyciągną z pewnością dwie bardzo ciekawe prace Wincentego Wodzinowskiego. To dwa zorientowane na siebie, portrety młodych kobiet, będące pochodzącymi z rodzinnej kolekcji, wizerunkami Krystyny i Wincentyny – córek artysty. Namalowane w 1931 roku należą do wyjątkowych przedstawień w dorobku malarza.
W SDA możemy podziwiać także bardzo ciekawy, bardzo stonowany, portret damy, autorstwa Teodora Axentowicza i portret Krystyny Kubaszewskiej, namalowany w okupowanym Krakowie w 1944 roku, przez Eugeniusza Eibischa.
Zupełnie inne są kipiące kolorami, powojenne prace Elbischa, prezentowane na wystawie przedaukcyjnej w Sopocie. Warto przy tej okazji wspomnieć, że to właśnie Elbisch zaprosił do Polski w 1948 roku na Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju, Pablo Picasso i Paula Eluarda.
W stronę współczesności
Zdecydowanie bardziej współczesne prace Józef Szajny, Igora Mitoraja i Adama Smolany przenoszą nas do kolejnej aukcji – Sztuki XXI wieku, która odbędzie się po sąsiedzku z klasyką, także w Sopockim Domu Aukcyjnym na ul. Boh Monte Cassino, 13 sierpnia, o godzinie 19. Cena wywoławcza wszystkich wystawionych na aukcji prac to 1500 złotych. To pewnego rodzaju zwyczajowy zabieg, ponieważ prace, prezentowane na wystawie przedaukcyjnej,stworzone zostały przez autorów, osiągających rekordowe wyniki na aukcjach. W sobotę o 19 licytowane będą tak popularne współczesne nazwiska jak Zofia Błażko, Aleksandra Hońko, Bartłomiej Koter, Sandra Arabska, Andrzej Zygadło, czy grupa artystyczna „The Krasnals”.
Sopocki Tydzień Sztuki uzupełnia Aukcja Designu, która ruszy 20 sierpnia w gdańskiej galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego, przy ulicy Długiej 2/3, oraz wielka wystawa praca Auguste Rodin, sławnego francuskiego artysty, ojca nowoczesnej rzeźby, która rozpocznie się w Galerii Modern Sopockiego Domu Aukcyjnego 19 sierpnia.
Szczegółowe katalogi aukcji i wystaw znajdują się na stronie: http://www.sda.pl/
B. fot: Sopocki Dom Aukcyjny
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.