Bastion Kot odkrywa kolejne tajemnice

Przy budowie Forum Gdańsk odkryto kolejne fragmenty zapomnianego przez lata Bastionu Kot, będącego elementem nowożytnych fortyfikacji Gdańska

- Nowością, która wyłoniła się podczas budowy jest druga klatka schodowa do obiektu, przy której trwały prace rozbiórkowe, na szczęście udało się je zatrzymać – mówi internauta i zarazem miłośnik fortyfikacji, Aldek Szymanski. - Najnowsze prace budowlane odsłoniły także jeszcze bardziej  lico bastionu.

- W piątek na Bastionie odbędzie się inspekcja służb konserwatorskich, wtedy dokładnie przyglądniemy się pozostałościom drugiej klatki schodowej - mówi Marcin Tymiński, rzecznik Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.


Bastion Kot to jeden z mniejszych, ale przy okazji ciekawszych architektonicznie, gdańskich bastionów. Zbudowano go 1593-1599 a przebudowano w latach 1641-1642. Pod koniec XIX wieku, podczas likwidacji obwałowań, został w większości rozebrany. Do dziś pozostały podziemne kazamaty o długości kilkudziesięciu metrów z trzema bocznymi pomieszczeniami i dwoma tunelami, na które natrafiono po raz pierwszy podczas remontu ulicy Okopowej w 1962 roku. Wtedy wejście do podziemi po prostu zamurowano.

 

Bart

 

(ilustracja: Panorama_Gdańska_1573 F_Hogenberga, www.Wikipedia.pl)

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/12532-bastion-kot-zapomniana-klata-nowozytnej-fortyfikacji