Tak wyglądają groby Gotów pod Dzierzgoniem

Pod Dzierzgoniem od tygodnia trwają badania  cmentarzyska płaskiego kultury wielbarskiej, prowadzone prze gdańskie Muzeum Archeologiczne. Przez kilka dni archeolodzy odkryli sporą liczbę gockich grobów

Kultura wielbarska  zwana inaczej gocko – gepidzką i wschodniopomorsko-mazowiecka, do której należą badane cmentarzyska, to  kultura archeologiczna epoki żelaza rozwijająca się między I a V wiekiem, na terenach obecnej północnej i wschodniej Polski oraz zachodniej Ukrainy. Stanowiska kultury wielbarskiej występowały nad Dolną Wisłą od Gdańska po ziemię chełmińską, na zachodzie część Pomorza po Parsętę, Pojezierza Kaszubskiego i Krajeńskiego oraz tereny północnej Wielkopolski. Archeolodzy z Gdańska badają bardzo głęboki grób i nie zanosi się na to, że szybko dokopią się do jego dna, a kolejne groby czekają w kolejce na eksplorację. Prace pod Dzierzgoniem potrwają jeszcze trzy tygodnie.

(red) Fot Ewa Adamska Grzymała

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: