Co truje w pomorskich lasach

Nie zdajemy sobie sprawy, ile trujących roślin porasta pomorze. Kto chce poznać mroczne tajemnice pomorskich lasów, pownien koniecznie zobaczyć wystawę czasową „Rośliny trujące Pomorza”, którą można oglądać do 13 listopada w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Scenariusz wystawy powstał na kanwie zielników sporządzonych w latach 1811-1812 przez pastora Georga Gotthilfa Jacoba Homanna z Budowa. Są to najstarsze zielniki pomorskie, nigdy jeszcze nie prezentowane szerszej publiczności po 1945 r.

Wystawa wprowadza w świat roślin trujących, rosnących w pomorskich lasach, na łąkach i bagnach, zasuszonych w zielnikach pastora Homanna. Na ekspozycji, oprócz zachowanych oryginalnych zielników, prezentowane są reprodukcje wszystkich kart zielnikowych wraz z opisami i ilustracjami roślin, a także inne dzieła botaniczne poświęcone florze Pomorza.

Wystawę przygotowano we współpracy z Akademią Pomorską w Słupsku. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

(red) fot. Muzeum Swołowo

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: