Auguste Rodin przyjechał do Sopotu

W głównej siedzibie Sopockiego Domu Aukcyjnego ruszyła wystawa prac ojca współczesnej rzeźby - Augusta Rodina. To duże wydarzenie, ponieważ na wybrzeżu nie mieliśmy dotąd okazji się z nimi bezpośrednio zapoznać.

Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza na wystawę rzeźb i grafik Augusta Rodina (1840 - 1917), uznawanego za jednego z najważniejszych twórców XIX wieku i prekursora rzeźby współczesnej. Rodin wypracował indywidualny i niezwykle oryginalny styl. Charakteryzuje się on nowatorskim podejściem do formy i tematu oraz niezwykłą umiejętnością oddania emocji i ruchu. Głównym tematem rzeźb Rodina jest człowiek, przedstawiony w sposób dynamiczny, w całym bogactwie przeżyć duchowych. Stosowanie przez artystę zróżnicowanej faktury, światłocieniowego modelunku, zacierającego ostrość konturów i wywołującego wrażenie ruchu, dało według krytyków, początek rzeźbie impresjonistycznej.

- W naszej sopockiej galerii prezentujemy 9 rzeźb odlanych z brązu w 1998 roku przez renomowaną nowojorską odlewnię Elliot Gantz’a. Wśród nich znajdą się sztandarowe dzieła Rodina, jak Myśliciel, Wieczny Idol, Wieczna wiosna, Ewa – wszystkie zaprojektowane do nigdy nieukończonych monumentalnych Wrót Piekieł, które miały być symboliczną wizją zainspirowaną Boską Komedią Dantego – mówi Katarzyna Dąbrowska z Sopockiego Domu Aukcyjnego. - Niezwykle ciekawa jest rzeźba przedstawiająca tancerza Wacława Niżyńskiego, ujętego w skoncentrowanej pozie tuz przed wyskokiem. Rodin był pod ogromnym wrażeniem jego talentu i stanął nawet w obronie Niżyńskiego, którego występ w „Popołudniu Fauna” Debussy’ego w 1912 roku wzbudził ogromne kontrowersje, a nawet zgorszenie. Prawdopodobnie Niżyński w geście wdzięczności zgodził się pozować rzeźbiarzowi jeszcze w tym samym roku.

Poza świetnymi rzeźbami Mistrza na wystawie zobaczyć można także 30 plansz z niezwykle rzadkiej teki Les Dessins de Auguste Rodin z heliograwiurami wykonanymi przez Maison Goupil w 1897 roku. Artysta przekazał wydawcy ponad 1500 rysunków, spośród których wybrano 142 tworząc ekskluzywną tekę w limitowanej liczbie 125 egzemplarzy. Rysunki Augusta Rodina wydane przez Goupila ilustrowały głównie motywy zaczerpnięte z Boskiej Komedii Dantego, która była ulubionym źródłem inspiracji rzeźbiarza.

Jutro na www.strefahistorii.pl i www.polnocna.tv więcej o wystawie. Tym razem w materiale filmowym!

SDA, Oprac: bg, fot Sopocki Dom Aukcyjny

Auguste Rodin (1840, Paryż – 1917, Meudon)

Francuski rzeźbiarz, rysownik i grafik, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli symbolizmu i impresjonizmu w sztukach plastycznych. Pierwsze kroki stawiał jako malarz i rysownik pod opieką Horace Lecoq de Boisbaudrana w Paryskiej École Impériale Spéciale de Dessin et de Mathématiques.

Trzykrotnie nie zdał egzaminów by studiować rzeźbę w École des Beaux-Arts i od tej pory nauka Rodina odbywała się poza środowiskiem akademickim. Fachu rzeźbiarza uczył się od Antoine Louis Barye’a i Albert Ernest Carrier-Belleuse’a. Od 1873 roku tworzył w Brukseli, a jego prace wystawiane były na Wystawach Światowych (w Londynie, Wiedniu i Filadelfii). Po siedmiu latach pracy w Belgii wrócił do Paryża. Lata 1880-1899 to czas powstawania największych cykli rzeźbiarskich inspirowanych m.in. Boską Komedią, Biblią czy mitologią, a także postaciami historycznymi – wtedy powstały najsłynniejsze prace: Mieszczanie z Calais i Pocałunek. W 1900 roku podczas paryskiej Wystawy Światowej, Auguste Rodin miał swoją pierwszą indywidualną wystawę we Francji, w specjalnie na tą okazję wybudowanym pawilonie. Rząd francuski przyznał mu w 1910 r. order Wielkiego Oficera Legii Honorowej – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo. Przed śmiercią Rodin przekazał kolekcję swoich rzeźb państwu, by to w jego dawnej rezydencji Hôtel Biron w Meudon pod Paryżem stworzyć muzeum (otwarte w 1919 r.). 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: