Spichlerz Błękitny Baranek - zaszkodziły mu inwestycje

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zamknęło na cztery miesiące spichlerz Błękitny Baranek. Powodem jest kolejny poważny remont, jaki musi przejść dopiero co oddany obiekt. Jak się nieoficjalnie dowiedziała Strefa Historii.pl, zabytek zaczął pracować w wyniku prowadzonych wokół inwestycji
 
Bartosz Gondek
To już fakt, oficjalnie podany na fanpage-u Muzeum Archeologicznego. Spichlerz Błękitny Baranek zamknięty będzie do 15 grudnia. Zajęcia dla dzieci w miarę możliwości będą się odbywały w Domu Przyrodników na ul. Mariackiej.
 
 
Z nieoficjalnych wypowiedzi archeologów dowiedzieliśmy się, że do tego czasu ekipy remontowe muszą poradzić sobie ze stabilizacją obiektu. Spichlerz, którego najstarsze elementy pochodzą z 1360 roku a budowany był od XVI wieku do XVIII wieku, był wielokrotnie przebudowywany i naprawiany. Ostatni wielki remont zakończył się w 2008 roku. Wtedy przeprowadziło prace badawcze i projektowe oraz prace ratownicze i konserwatorskie spichlerza. Wzmocniono fundamenty i zreperowano drewnianą konstrukcję nośną budynku, więźbę dachową i pokrycie dachu, przeprowadzono konserwację ceglanych elewacji zewnętrznych oraz wykonano prace adaptacyjne obiektu do nowej funkcji - Centrum Edukacji Archeologicznej. Wszystkie prace wykonano z użyciem oryginalnego, historycznego budulca. Dzięki tym pracom, 7 kwietnia 2011, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zostało laureatem nagrody Unii Europejskiej, w dziedzinie dziedzictwa kulturowego „Europa Nostra” 2011, w kategorii I - Konserwacja.
Niestety – jak w przypadku wielu zabytków, obecnie zaszkodzić mu miały zmiany stosunków wodnych na wyspie i drgania, spowodowane prowadzonymi wokół inwestycjami. Prace przy wzmacnianiu fundamentów widać gołym okiem. Najlepiej palowanie, które odbywa się po zachodniej stronie budowli, od rzeki Motławy.
 
Remont obiektu to nie jedyne wielkie wyzwanie, jakie czeka niezwykle prężną, niedawno powołaną dyrekcję muzeum. Już wkrótce ruszy zupełnie nowa, główna wystawa w głównej siedzibie MAG na ulicy Mariackiej. Obecna ma ponad 30 lat.

 

fot: Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: