Filatelistyka w Helu

Podobno "błękitnym Mauritiusem" – czyli świętym Grallem filatelistów – jest ostatnio arkusik XXI Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej z różnymi gatunkami ryb. Nie mamy tego okazu w swojej kolekcji, ale zapraszamy na wystawę czasową do naszego helskiego oddziału, zatytułowaną "Rybołówstwo w filatelistyce".

Do końca września w Muzeum Rybołówstwa w Helu zwiedzać można wystawę czasową, poświęconą znaczkom pocztowym związanymi z rybołówstwem. Eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą z kolekcji filatelistycznej pana Henryka Ganowiaka, którzy przekazał swoje zbiory w darze Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku.

Motywy związane z rybołówstwem morskim pojawiły się po raz pierwszy na znaczkach pocztowych w 1866 roku. Wtedy Nowa Funlandia wprowadziła do obiegu dwa znaczki pocztowe: zielony o wartości 2 centów z rysunkiem dorsza i brązowy za 5 centów z foką grenlandzką. W roku 1925 ukazał się pierwszy "rybacki" znaczek pocztowy Islandii, przedstawiający trzech rybaków ciągnących do brzegu łódź. Poczta Polska w 1947 roku wprowadziła do obiegu znaczek przedstawiający rybaka trzymającego rybę. Znaczek ten został uznany w fachowej rybackiej prasie zagranicznej za jeden z piękniejszych znaczków pocztowych o tej tematyce, jakie w tym okresie ukazały się na świecie.

Równie piękne i wartościowe okazy można podziwiać do września w helskim oddziale NMM. Filatelistyczną wystawę urozmaicają modele statków ze zbiorów Działu Historii Budownictwa Okrętowego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, m.in. model bazy rybackiej, model trawlera-przetwórni oraz model trawlera naukowo-badawczego "Profesor Siedlecki".

Za koncepcję merytoryczną wystawy odpowiada Maciej Maksymowicz, kierownik Działu Dokumentacji Naukowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: