Na pokładzie „Stefana Batorego” w Muzeum Emigracji

W 1972 roku odbył się rejs słynnego polskiego transatlantyku ts/s Stefan Batory, z powracającymi z Kanady Polakami. Wydarzenie to zostało udokumentowane przez artystę fotografika Witolda Węgrzyna. Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Emigracji postanowiło zorganizować wystawę jego zdjęć, którą będzie można oglądać od soboty 10 września 2016 r. na Polskiej 1.

Ekspozycja „Ameryka-Gdynia. Rejs powrotny statkiem ts/s „Stefan Batory" składa się z fotografii wykonanych z okazji 50-lecia Portu Gdynia na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z myślą o zorganizowaniu ekspozycji „eksportowej" o Polsce. Każdy artysta, zaproszony do udziału w wystawie, wybrał temat, który najlepiej jego zdaniem opowiadał o kraju. Witold Węgrzyn - autor przedstawionych na wystawie fotografii – uchwycił w swoich pracach moment przypłynięcia z Montrealu do Gdyni statku ts/s „Stefan Batory" w 1972 r.

Wystawa jest prezentowana w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku zajmują się tematem: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią. Świątynie/ arcydzieła/ pomniki". Pojawi się ona w niezwykłej przestrzeni Magazynu Tranzytowego, przez który wchodziło się na pokład statku lub – jak w przypadkach uchwyconych na zdjęciach – wracało do kraju.

Witold Węgrzyn (ur. 1945) jest artystą fotografikiem z bogatym dorobkiem artystycznym, który w swojej karierze miał 27 wystaw indywidualnych, a także brał udział w 360 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Na wielu z nich został nagrodzony oraz wyróżniony. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, w kolekcji m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi i w Muzeum Fotografii w Krakowie.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: