Trójmiejscy rycerze najlepsi w Polsce

Fabryka Świń z Pomorza wygrała ostatnie zawody Polskiej Ligi Walk Rycerskich.

Od kilku lat ruch rekonstrukcji średnich wieków, oprócz aspektu rekonstrukcyjnego, dąży do zmagań na zasadach sportowych. Często mówi się o tego typu imprezach "rycerskie MMA". Trzeba przyznać, że adrenalina oraz dynamika walk jest olbrzymia. Powstałykluby walki oraz  narodowe reprezentacje. Walki są prowadzone w formule full-kontakt. Dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy i inne "nierycerskie" chwyty. Przeciwnik przestaje walczyć dopiero z momentem obalenia na ziemię. Daje to możliwość stworzenia bardzo widowiskowych walk.

Najlepsza Fabryka

Kadrę Polski wybiera selekcjoner, który obserwuje zmagania w Polskiej Lidze Wal Rycerskich. W sobotę na hali Akademi Wychowania Fizycznego w Warszawie w ostatnim turnieju sezonu zimowego 2014/2015 wystąpiło 13 drużyn z Polski. Jedną z ekpip wspierało również trzech kadrowiczów z Austrii. 

To jednak reprezentująca Pomorze Fabryka Świń wygrała rywalizację. Jest to klub sportowy, gdzie od 2010 roku spotykają się rycerze, którzy chcieli walczyć "na serio". W skład fabryki wchodzą członkowie wielu bractw rycerskich. Pochodzą oni m.in. z Kompanii Czarnego Gryfa, Wolneja Kompani Piechoty Lekkiej, Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici oraz Chorągwi Hrabiego Bolingbroke. sama nazwa jest żartem słownym, ale mimo sportowego podejścia, zawodnicy występują w dokładnych rekonstrukcjach zbroi z przełomu XIV i XV wieku. Historyczny jest też herb drużyny, przedstawiający świnię z kłami.

W Warszawie Fabryka wystepowała w składzie: Marcin Janiszewski, Paweł Pytel, Maciej Sikora, Łukasz Wojciechowski, Michał Kozdraś, Patryk Sosnowski, Paweł Karczewski, Mateusz Lis. Zawodnicy w finale pokonali drużynę Dies Irae z Warszawy. 

Mistrzostwa w Malborku

Zawodnicy rywalizowani nie tylko o laury, ale również o dostanie się do Rycerskiej Kadry Polski, która reprezentuje nasz kraj na mistrzostwach świata. Najbliższe będą odbywać się między 30 kwietnia a 3 maja w Malborku. Wybór zamku w Malborku został ogłoszony podczas obchodów rocznicy Grunwaldu. Głównymi atrakcjami będą walki sportowe w kategoriach pojedynków oraz starć grupowych 5 vs 5 i 16 vs 16. Oprócz tego powstanie średniowieczny obóz, w którym turyści zobaczyć będą mogli liczne atrakcje. Polska kadra w ostatnich mistrzostwach świata w Belmonte zajęła drugie miejsce, zaś indywidualnym mistrzem był Polak Marcin Waszkielis. Rywalizują również kobiety, Marta Kupczyk z polskiej kadry zdobyła srebrny i brązowy medal. Srebro przywiozła również Maja Olczak. Z całych mistrzostw Polacy przywieźli dwa złote medale, cztery srebrne medale i jeden brązowy. 

foto górne: Konrad Wysocki

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/6912