Narodowe Muzeum Morskie - rodziny na tropach historii Gdańska

Spacer, przewodnicy i piękny Gdańsk. W niedzielę Narodowe Muzeum Morskie zorganizowało kolejną odsłonę Programu dla Rodzin. O tym, co się tam działo, opowiada Strefie Historii Kamila Jezierewska z NMM

Niedzielny Program Dla Rodzin w Narodowym Muzeum Morskim zaczął się i skończył w Żurawiu. Spacer uliczkami Gdańska zaczął się od ul. Mariackiej, poprzez ul. Piwną, Tkacką, aż do Złotej Bramy, pod Bramę Wyżynną, Katownię i Wieżę Więzienną, ul. Długą , Długim Targiem i Zieloną Bramą, a na koniec Długim Pobrzeżem do Żurawia - w myśl zasady - nie wracajmy tą samą drogą. Uczestnicy zajęć szukali tajemniczych miejsc na ul. Mariackiej, które doprowadziły ich do ukrytej..sakiewki z "średniowiecznym " lekarstwem na alergię. Na tejże ulicy przebiegła Kunegunda zostałą ukarana zawieszeniem flądry na szyi i głosnym skandowaniem jej przewinien (za pomocą gardeł i instrumentów) przeciwko obyczajności i dobrym manierom.

Nasi goście odgadywali przebieg swojej trasy poprzez odczytywanie planu K. Mariackiego, poznali legendy związane z Bazyliką, Katownią, Domem Ferberów na ul Długiej, Fontanną Neptuna oraz Żurawiem. Odkrywaliśmy znaczenie alegorycznych postaci ze Złotej Bramy i Złotej Kamieniczki, tajemnicze napisy, sentencje gdańskich kamienic, wskazujące na przeznaczenie poszczególnych budowli i morską tradycję Gdańska.

Szukalismy mitycznych bogów i tajemniczych zwierząt za pomocą wskazówek na ..balonach. W myśli gdańskiej tradycji, przybyli na zajęcia musieli pocałować wizerunek Dyla Sowizdrzała w trakcie mierzenia...kraty na Studni Neptuna. Innym celem spaceru było także podkreślenie różnic w wyglądzie poszczególnych budowli, w tym rażących, ale i śmiesznych błędów w odbudowie i zmieniającego się charakteru miasta jako portu.

Dla Strefyhitorii.pl: Kamila Jezierewska, Narodowe Muzeum Morskie

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: